Yargıçlar başkanını seçemedi

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı seçimindeki kilitlenme çözülemedi, dün yapılan 10 turda da bir sonuç alınamadı. Mustafa Bumin'in emekli olmasıyla boşalan Anayasa Mahkemesi Başkanlığı seçimi için ilk oylama 5 Temmuz'da yapılmıştı.

ANKARA - Anayasa Mahkemesi Başkanlığı seçimindeki kilitlenme çözülemedi, dün yapılan 10 turda da bir sonuç alınamadı. Mustafa Bumin'in emekli olmasıyla boşalan Anayasa Mahkemesi Başkanlığı seçimi için ilk oylama 5 Temmuz'da yapılmıştı.
Seçimde beş üye aday gösterilmişti. İlk toplantıdaki 10 turda hiçbir aday seçilmek için gerekli olan altı oyu alamamıştı. 10. tur oylamada adaylardan Tülay Tuğcu ve Ahmet Akyalçın'a üçer, başkanvekili Haşim Kılıç ve Mehmet Erten'e ikişer, Fulya Kantarcıoğlu'na bir oy çıkınca, seçimler ertelenmişti.
Dün devam edilen seçimlerde beş aday üyeden hiçbiri çekilmedi. Ancak yapılan 10 turda da seçimdeki kilitlenme çözülemeyince seçimlere ikinci kez ara verildi. Dünkü seçimde Tuğcu üç oyunu koruyarak en çok oy alan aday oldu. Akyalçın'ın üç olan oy sayısı ikiye düşerken, Kantarcıoğlu, Kılıç ve Erten de dünkü seçimde yine ikişer oy aldı. Başkanvekili Kılıç, "Mahkememizin gündemi çok yoğun. Önümüzdeki hafta seçime devam ederiz" dedi.
Tuğcu'nun ilk turdaki üç oyu koruyan tek aday olması ve dört yıllık süreyi tamamlamadan yaş haddinden emekliye ayrılacak olmasının seçilme şansını yükseltebileceği öne sürüldü. Bu durumun sürmesi halinde kilitlenmeyi Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in mahkemeye seçeceği üç yeni asıl üyenin oyları çözebilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7514157514150

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.