Yargıçlar biraz empati yapsın

'Cezaevlerindeki 100 bin kişinin üçte ikisi tutuklu olduğu için cezaevinde' diyen Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Üskül yargıçlara 'empati' çağrısı yaptı
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

Bir tür ‘cezalandırma’ haline dönüşen tutukluluk kararlarına TBMM’den de tepki var:

ANKARA - Türkiye’deki uzun tutukluluk süreleriyle ilgili şikâyetleri değerlendiren TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, yargıçlara ‘empati’ çağrısı yaptı.
Türkiye’deki cezaevlerinde kalan hükümlü ve tutuklu sayısı 100 bini aştı. Bu kişilerin üçte ikisi tutuklu! Uzun tutukluluk süreleriyle ilgili şikâyetlerin olduğunu söyleyen Üskül, “Kararları verirken biraz empati eksikliği de var gerçekten” dedi. Üskül şöyle konuştu:  
“Kamuoyunda tutuklama kararının çok kolay verildiğine ilişkin bir izlenim var. Bu konuyu değerlendirmesi gereken TBMM değil, yargı organının kendisi. Yasa ilkeyi koyar, yargıç taktir yetkisini kullanır. Ama bu yetkisini de yargıcın iyi ve insan haklarını dikkate alarak kullanması lazım. Karşınızdaki insanı potansiyel suçlu gibi görüyorsanız, tehlike, düşman  görüyorsanız başka türlü davranırsınız, insan olarak, hakları olan bir varlık olarak görüyorsanız başka davranırsınız. Önemli olan bu bilincin yerleştirilmesi.” 
Üskül’ün bir önemli uyarısı da iddianamelerle ilgiliydi. Üskül, adaletin hızlı işlemesi için iddianamelerin önemine dikkat çekti: “Bir organize suç söz konusu olduğunda, çok fazla zanlının bulunması halinde, karmaşık olayların varlığı halinde, iddianamenin hazırlanması uzun sürebilir. Batı’da da buna rastlıyoruz. Ama orada hiç olmazsa iddianame çok sağlıklı hazırladığı için yargılama kısa sürüyor ve karar bir an evvel verilebiliyor. Biz de hem iddianame uzun süreli hazırlanıyor hem de yargılama uzun sürüyor. Bu da elbette sıkıntı yaratan bir durum.”