Yargıçlar seçimi kilitledi

Anayasa Mahkemesi'nde başkanlık seçimi kilitlendi. Yeni başkanı belirlemek için dün yapılan 10 tur oylamada, sekiz asil üyeden beşine oy çıktı. Ancak hiçbir aday, seçilebilmek için yeterli olan altı oyu alamayınca, seçim yarına ertelendi.

ANKARA - Anayasa Mahkemesi'nde başkanlık seçimi kilitlendi. Yeni başkanı belirlemek için dün yapılan 10 tur oylamada, sekiz asil üyeden beşine oy çıktı. Ancak hiçbir aday, seçilebilmek için yeterli olan altı oyu alamayınca, seçim yarına ertelendi.
Anayasa Mahkemesi heyeti, Mustafa Bumin'in geçen ay yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan başkanlık seçimi için dün sabah 10.00'da toplandı. Başkanlığını Haşim Kılıç'ın yaptığı toplantıya asil üye
olarak Ahmet Akyalçın, Serdar Özgüldür, Fulya Kantarcıoğlu, Tülay Tuğcu, Mehmet Erten, M. Necmi Özler ve Sacit Adalı katıldı. Mahkemede boş bulunan üç asil üyenin yerine ise yedek üyeler Ali Güzel, Fettah Oto ve Cafer Şat seçimlerde oy kullandı.
Kantarcıoğlu'na sürpriz!
Önceden adaylığın ilan edilmediği başkanlık yarışında, aday enflasyonu yaşandı. Sekiz asil üyeden beşine oy çıktı. Mahkemenin asil üyelerinden askeri yargı kökenli Necmi Özler ve Serdar Özgüldür'le Sacit Adalı aday olmadıklarını açıklarken, Haşim Kılıç, Tülay Tuğcu, Fulya Kantarcıoğlu, Mehmet Erten ve Ahmet Akyalçın arasındaki seçim, ilerleyen turlarda kilitlendi. İlk turlardan sonra pek değişmeyen oy dağılımı, 10. turda da aynı kaldı. 10. turda Tuğcu ve Akyalçın'a üçer, başkanvekili Kılıç'la Erten'e ikişer oy çıktı. İlk turlarda dört oya kadar çıkarak seçilme ihtimali beliren Kantarcıoğlu'na ise son oylamada bir oy verildi.
Başkan seçilebilmek için salt çoğunluk olan altı oya ulaşılması gerekiyordu. Hiçbir aday bu sayıya ulaşamayıp en çok üç oyda kalınca, oylama durduruldu ve seçime yarın devam edilmesi kararlaştırıldı. Yarınki seçimde aday sayısının azalması bekleniyor.
Anayasa Mahkemesi Başkanlığı için daha önce yapılan seçimlerde, 10 turdan fazla oylama yapılmadı. Sadece 1972-73 yıllarındaki seçim kilitlendi, bu dönemde bir buçuk yıl süreyle Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na Lütfi Özerbaş vekâlet etti.
Kilitlenme yarın da sürerse, sonuçları değiştirebilecek bir gelişme, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in inisiyatifiyle gündeme gelebilecek. Çünkü halen Anayasa Mahkemesi'nde boş bulunan üç asil üyelik için Sezer uzun süredir seçim yapmıyor. Sezer, önümüzdeki günlerde bu seçimleri yapar ve bu kişiler yemin edip göreve başlarsa, o tarihten sonraki seçimlerde, dünkü seçimde oy kullanan yedek üyeler yerine, yeni seçilen bu üyeler oy kullanacak.
Dün yapılan seçimlerde üçer oyla en çok oyu alan Danıştay kökenli Tülay Tuğcu, eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ahmet Akyalçın ise Sezer tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmişti. Tülay Tuğcu'nun seçilme şansı, dört yıllık görev süresini tamamlamadan emekliye ayrılacak olması nedeniyle de yüksek gösteriliyordu.
10 tur oylamada ikişer oy alan adaylardan başkanvekili Kılıç, eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından Sayıştay kontenjanından, Mehmet Erten ise yine Sezer tarafından asil üyeliğe seçilmişti. Son turda kendisine bir oy çıkan Fulya Kantarcıoğlu da Demirel tarafından seçilmişti. Dünkü seçimde asil üyeler yerine oy kullanan üç yedek üyeyi ise Sezer seçmişti.


    http://www.radikal.com.tr/7511937511930

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.