Yargıda büyük görev değişimi

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) bir kararnameyle 68'i DGM'lerde olmak üzere 1565 hâkim ve savcının görev yerini değiştirdi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) bir kararnameyle 68'i DGM'lerde olmak üzere 1565 hâkim ve savcının görev yerini değiştirdi.
Ankara ve İstanbul DGM'lerde önemli değişiklikler yapmayan HSYK, Van ve Adana DGM başsavcılarını değiştirdi. Haklarında kimi soruşturmalar bulunan Ankara DGM Savcısı Talat Şalk ile Nuh Mete Yüksel'in de şimdilik aynı görevde tutuldukları öğrenildi.
Başkanlığını Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün yaptığı HSYK, 'yaz dönemi'ne
ait adli yargı ve DGM kararnamelerini bazı değişikliklerle kabul etti. Alınan bilgiye göre; 1565 hakim ve savcıyı kapsayan kararnamedeki atama ve yer değiştirmelerin 68'i DGM'lerde yapıldı. Adana DGM Başsavcısı Fevzi Elmas ile Van DGM Başsavcısı Sabri Beytorun'u kendi istekleri de dikkate alınarak başka bir göreve atama kararı veren HSYK, İstanbul ve Ankara DGM'de çok az sayıda görev değişikliğine gitti.
Haklarında soruşturmalar bulunan Ankara DGM Savcısı Talat Şalk ile Nuh Mete Yüksel'in de şimdilik aynı görevde tutuldukları öğrenildi. Kararnameyle başsavcıların süre, sağlık ve eğitim ile disiplin suçu nedeniyle yer değişikliğine gidildi. HSYK, bugün de 60'ın üzerinde atamayı öngören idari yargı kararnamesini görüşecek.