Yargıda ipler koptu

Yargıtay ve Danıştay'daki 29 boş üyeliğin seçiminde ipler koptu. Müsteşar Kasırga gelmeyince, seçim yine olmadı, HSYK Başkanvekili Acar ve üyeler, Adalet Bakanı Çiçek'e ateş püskürdü.
Çiçek'e suçlama şöyle: "Yargı bağımsızlığına karşı çıkıyor." Üyeler ayrıca Kasırga hakkında, 'görevini yapmadığı için' suç duyurusunda bulunma kararı aldı.

ANKARA - Yüksek yargıda boş üyeliklere seçimle ilgili başlayan tartışmada ipler koptu. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Bakanlık Müsteşarı Fahri Kasırga toplantıya katılmadığı için seçimi gerçekleştiremedi. Başkanvekili Mahmut Acar ile birlikte HSYK'nın seçilmiş 10 üyesi, yaşanan krizden Adalet Bakanı Cemil Çiçek'i ve müsteşarını sorumlu tuttu. Bakan Çiçek'i yargı bağımsızlığına karşı çıkmak-yargıya müdahale etmekle suçlayan üyeler, Müsteşar Kasırga hakkında da suç duyurusunda bulunma kararı aldı. HSYK üyeleri ayrıca seçimler yapılmadıkça, başka gündem maddelerini de ele almamaya karar verdi.
HSYK Başkanvekili Mahmut Acar, 13 Mart'ta yapılan toplantıda Yargıtay ve Danıştay'da boş bulunan toplam 29 üyelik için Adalet Bakanlığı Müsteşarı'nın, dolayısıyla bakanın muhalefetine rağmen seçim gündemiyle toplanma kararı vermişti. HSYK'nın Yargıtay ve Danıştay'dan seçilen beş üyesi bu karar uyarınca dün sabah Başkanvekili Acar başkanlığında toplandı. Ancak toplantıya HSYK Başkanı Çiçek'le kurulun tabii üyesi Müsteşar Kasırga katılmadı. Çiçek'in, katılmaması seçime engel oluşturmuyordu. Ancak müsteşarın veya görevlendireceği yardımcısının gelmemesi üzerine kurul, yasa gereği toplantıyı gerçekleştiremedi. HSYK, konunun rutin çalışma günü olan perşembe (23 Mart) günü yine öncelikle ele alınmasına karar verdi. Kurulun 10 üyesi, krizle ilgili bir bildiri de kaleme aldı.
'Yargı bağımsızlığına karşı bir duruş'
Başkanvekili Acar'ın okuduğu bildiride şu ifadeler kullanıldı: "Sayın Adalet Bakanı'nın kendi imzasıyla Yüksek Kurul'a gönderdiği yazı, yasal dayanağı olmayan sadece kendi kişisel düşüncesini ve tercihini yansıtan bir değerlendirmeden ibarettir. Bu durum, sadece yargı bağımsızlığına karşı bir duruş, Yüksek Kurul'un faaliyetlerini engelleme, yargıya müdahale niteliği arz etmektedir."
Adalet Bakanlığı'nı yargıya müdahale etmekle suçlayan bildiriyi Başkanvekili dışında Çetin Zöngör, Kadir Özbek, Sinan Tunca, Musa Tekin, Nuri Yılmaz, Belma Kösebalaban, E. Işın Ezen, S.Sırrı Uz ve M.Ali Esmer de imzaladı.