Yargıda kavga devam

Ameliyat benzetmesi
Yargıtay Başkanı Arslan'ın ardından vekili Şirin de Yüce Divan ve parti kapatma davalarına kendilerinin bakması gerektiğini ileri sürdü: Bu durum, beyin cerrahının işini bevliye cerrahının yapmasına benziyor.
Kuzu katılmadı
Dışişleri Bakanı Gül ile Danıştay Başkanı Çetinkaya "Bu tartışmaya karışmayız" diyerek taraf olmadılar. Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu ise "Yüce Divan görevine Anayasa Mahkemesi bakmalıdır" dedi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yargıtay Başkanı Osman Arslan'ın önceki günkü adli yıl açılış konuşmasında Anayasa Mahkemesi'ne yüklenerek, Yüce Divan ve parti kapatma davalarının Yargıtay'a verilmesini istediği konuşma, yargı ve siyaset dünyasının gündeminde öne çıkarken kendi kurumunda rahatsızlık yarattı.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek önceki gece verilen adli yıl resepsiyonunda yorum yapmazken, bazı siyasiler ve hukukçular tartışmayı şöyle değerlendirdi:
Dişleri Bakanı Abdullah Gül: İki yargı organı arasındaki şeye biz karışmayız. Önemli olan kurumlar arasında görüş ve fikir alışverişinde bulunmaktır.
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AKP'li Burhan Kuzu: Yüce Divan yargılamasının kimin görev alanında olduğu, uzun zamandır tartışılan bir konu. Bilgi birikimi açısından Yargıtay daha yetkili. Ancak bir cumhurbaşkanı, bir bakan ya da siyasetçinin yargılanması açısından konuya farklı bakmak gerekir. Bu kişilerin yargılanmasında 'elastikiyet' gerekir, bir bakan yargılanırken klasik yargılama metodunun kullanılması haksızlık yaratır. Yüce Divan yargılaması açısından yeni bir düzenlemeye gerek yok. Öte yandan tartışılan konuların yargı arasında çatışma gibi gösterilmemesi gerekir.
Yargıtay Başkanı Osman Arslan: Ben açıklamaları yaptım. Yorum yapmayacağım. İsteyen istediği yorumu yapsın.
Yargıtay Başkanvekili ve Ceza Genel Kurulu Başkanı Osman Şirin: Yüce Divan görevi Yargıtay'a verilmeli. Bu şöyle bir şey; bir beyin ameliyatına ihtiyacınız var, araştırdınız, hastanızı hastaneye götürdünüz, gün aldınız, gidiyorsunuz hastaneye, bakıyorsunuz beyin cerrahı yok. Başhekim, 'beyin cerrahımız yok ama, bevliye cerrahımız var, ona ameliyat ettirelim' diyor. Bevliyeciye yaptırır mısınız? Ceza yargısı da böyle ihtisas isteyen bir konu. Yargıtay da ceza yargısının ihtisas yeri. Sayın Başkan, bunu çok vurucu bir tarzda ve gerekçeleriyle izah etti.
Danıştay Başkanı Ender Çetinkaya: Ben iki yargı organının arasına girmem.
Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç: Tabii ki 'Yüce Divan görevi Anayasa Mahkemesi'nden alınıp Yargıtay'a verilsin' denebilir. Sanki bir ay boyunca oturulmuş, özenle Anayasa Mahkemesi'ni hedef alan bir metin hazırlanmış kanısı uyandı bizde. Üslup bizi üzdü.
Yargıtay rahatsız
Arslan'ın yargıda siyasal kadrolaşmaya tepki yerine Anayasa Mahkemesi'ne yönelik eleştirileri öne çıkarması, Yargıtay'da farklı tepkilere neden oldu. Radikal'in konuştuğu Yargıtay üyelerinin tümüne yakını, Arslan'ın Yüce Divan görevinin Anayasa Mahkemesi'nden alınarak Yargıtay'a verilmesi önerisini destekledi. Ancak birçok üye, Arslan'ın Anayasa Mahkemesi'ne eleştirilerini yine de ağır bulduklarını, törene 'kavga' olarak algılanan bu eleştirilerin damgasını vurmasından rahatsız olduklarını dile getirdi.
'Ton farkını anlayamadık'
Bazı üyeler, Arslan'ın konuşmasını, özellikle Cumhurbaşkanı Sezer'in veto ettiği yeni Hâkimler Savcılar Yasası Tasarısı'yla zirveye çıkan ve iktidara yönelen 'yargıda siyasi kadrolaşma'yı öne çıkarmaması nedeniyle yetersiz bulduklarını da söyledi. Bir üye, "Adli tatile girmeden önce Yargıtay Başkanlar Kurulu yayımladığı bildiriyle bu tehlikeli gelişmeye dikkat çekmişti. Oysa Başkan dünkü konuşmasında bu konuya neredeyse girmedi. O bildiriyle gösterilen tavır ile dünkü tavır arasında esaslı bir ton farkı vardı. Bunu anlamakta zorluk çektik" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7568717568710

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.