Yargıda sonuç yok

Eski TBMM İnsan Hakları Başkanı DSP'li Sema Pişkinsüt hakkında 'işkence iddialarında failleri saklamak' gerekçesiyle...
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Eski TBMM İnsan Hakları Başkanı DSP'li Sema Pişkinsüt hakkında 'işkence iddialarında failleri saklamak' gerekçesiyle dokunulmazlığının kaldırılması istemiyle fezleke hazırlanırken, isimler verilerek yapılan suç duyurularıyla ilgili hiçbir işlem yapılmadığı ortaya çıktı. Komisyonun son bir yılda çeşitli savcılıklara yaptığı suç duyurularından sadece biriyle ilgili dava açıldı.
Verildi de ne oldu?
Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün, işkenceyle mücadelenin, isimleri savcılara vermekle mümkün olacağını söylemesine karşın, mevcut durumun pek de öyle olmadığı anlaşıldı. Pişkinsüt; işkence gören isimleri özellikle açıklamadığını, bu kişilerin de isimlerinin açıklanmasını istemediğini belirtirken, İnsan Hakları Komisyonu'nun isimleri belli olanların şikâyetleriyle ilgili yaptığı suç duyurularından sonuç alınamadı.
Başı İstanbul çekiyor
İnsan Hakları Komisyonu geçen yıl, işkence iddialarıyla ilgili yapılan başvurulardan yola çıkarak, 44 savcılığa toplam 451 suç duyurusunda bulundu. Komisyona 17 savcıdan 69 suç duyurusuyla ilgili yanıt geldi. 382 suç duyurusuyla ilgili savcılıklar ise bilgi vermedi. Bu nedenle hangi işlemin yapıldığı anlaşılamadı.
Bilgi vermeyen savcılığın başında ise
İstanbul geldi. İstanbul Savcılığı 115 suç duyurusuyla ilgili hiçbir yanıt vermedi. Ankara Savcılığı ise toplam 37 suç duyurusuyla ilgili bilgi vermedi. En çok bilgi veren savcılık ise Bursa oldu.
Yine bildik sonuçlar
Savcılardan komisyona gelen yanıtlara göre, 69 suç duyurusundan 43'üyle ilgili delil yetersizliği gerekçesiyle takipsizlik kararı verildi. 12 suç duyurusuyla ilgili görevsizlik kararı verilirken, yedi olayla
ilgili soruşturmanın sürdüğü belirtildi. Savcılıklar, altı suç duyurusundaki olayların ise zamanaşımına uğradığını, bu nedenle işlem yapılamayacağını
bildirdi.
Komisyonun yaptığı suç duyurularından sadece biriyle ilgili dava açıldı. Leyla Öbakar adlı vatandaş İnsan Hakları Komisyonu'na yaptığı başvurusunda 24 Temmuz 2000'de Bursa Emniyet Müdürlüğü'nde işkence gördüğünü ileri sürdü. Bursa Cumhuriyet Savcısı Emin Özler, suç duyurusuyla ilgili gereken soruşturmayı yaptığını ve 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne iddialarla ilgili dava açıldığını, davanın sürdüğünü bildirdi.
Komisyona yapılan başvurulardan bazıları ve akıbetleri şöyle:

  • Mehmet Seviş'in 1994 yılında işkence gördüğüne ilişkin başvurusuna Ankara Cumhuriyet Savcılığı'ndan gelen yanıt: '1995 yılında delil yetersizliğinden takipsizlik kararı verilmiş. Bu nedenle herhangi bir şikâyet ve suç sayılan bir eylem açıklanmadığı için kovuşturmaya gerek yok.'
  • Bursa Cumhuriyet Savcılığı, 6-7 Eylül 2000'de Emniyet'te işkence gördüğünü belirten Ömer Kandemir'in başvurusuyla ilgili, "Soruşturma açıldı" dedi.
  • 1996 yılında Ankara Emniyet'inde işkence gördüğünü kaydeden Özgül Başkaya'nın başvurusuna ise savcılıktan, 1997'de yapılan başvurusu sonucu takipsizlik kararı verildiği iletildi.
  • Tokat Cumhuriyet Savcılığı, 1994'te işkence gördüğünü belirten Sibel Horasan'ın şikâyetinin beş yıllık zamanaşımına uğradığı için takipsizlik verildiğini bildirdi.
  • Raziye Karabulut'un 1994 yılında işkence gördüğüne ilişkin başvurusuna ise Ankara Cumhuriyet Savcılığı, aynı şikâyetin 1995 yılında da yapıldığını, doktor raporundaki bulgularından isnat edildiği suç unsurlarının oluşmadığının anlaşılması nedeniyle takipsizlik kararı verildiğini kaydetti.