Yargıdaki 'Gezi çekişmesi'ne yargıç kararı: Gözlük ile barete derhal beraat

Yargıdaki 'Gezi çekişmesi'ne yargıç kararı: Gözlük ile barete derhal beraat
Yargıdaki 'Gezi çekişmesi'ne yargıç kararı: Gözlük ile barete derhal beraat
Yargıç ile savcı arasında "Taksim'e yüzmeye mi gittiler" sözüyle polemik havasına bürünen dosyada mahkeme, "Gözlük, baret, sirke delil olmaz. Ortada yürüyüş bile yok" yönündeki gerekçelerle 23 kişiye jet beraat verdi.

Radikal.com.tr – Siyasetçilerin, toplumbilimcilerin üzerinde tartıştığı ve uzlaşamadığı Gezi Eylemleri’ne ilişkin yargı sürecinde de eylemlerin kendisi kadar çarpıcı gelişmeler yaşanıyor. İstanbul ’da, Cumhuriyet Savcısı Nazmi Okumuş’un mahkemeyle arasında “gözlük polemiği”ne de yol açan davada 50. Asliye Ceza Mahkemesi Mahkemesi yargıcı Halil İbrahim Çelebi, sanık ve tanık ifadelerine başvurma gereği duymadan 23 kişi hakkında beraat kararı verdi.

Milliyet Gazetesi’nde Burcu Ünal imzasıyla yayınlanan haberden de anlaşıldığı gibi, sürpriz kararla sonuçlanan dosyanın öyküsü şöyle:

İstanbul’da 12 Haziran’da gözaltına alınan yurttaşlardan 23’ü hakkında Savcı Nazmi Okumuş bir iddianame hazırladı. Suçlamalar şöyleydi: ”Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma, toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama, görevi yaptırmamak için direnme.”

50 Asliye Ceza Mahkemesi, bu iddianameyi atfedilen suçlar ile sunulan deliller arasında bir uyum olmadığı, başka bir deyişle suçların delilsiz olduğu iddiasıyla reddetti. Ret kararında şu ifade vardı: “Maske, baret deniz gözlüğü, motorcu kaskı, flama, sirke, solüsyon, sargı bezi silah değildir. Bazı şüphelilerin atılı suçu silahlı işlediğine dair delillerin ne olduğu iddianamede yer almamaktadır.”

Savcı Nazmi Okumuş, iddianameyi tekrar yollarken, mahkemeye tepkisini şöyle dile getirdi: “Şüphelilerin deniz gözlüğü ve gaz maskeleri ile Taksim’de bulunan bir havuza yüzmek amacıyla gelmedikleri, amaçlarının olay çıkarıp güvenlik kuvvetleriyle çatışmaya girme amacı taşıdığı dosyanın münderecatı ile yapılan eylemlerden bellidir.”

Mahkemenin ikinci kararı da ilki gibi büyük bir sürpriz içeriyordu: İddianame kabul edildi, ancak sanıklar, tanıklar çağırılmadan herkese beraat kararı verildi. Mahkeme böylece, Türkiye ’de savcıların çok sık başvurduğu “dosya mündericatı” ifadesinin karar için yetmeyeceğini ortaya koydu.

Mahkemeye göre iddianame sanıkların “herhangi bir toplantı ve gösteri yürüyüşünde bulundukları, polis memurlarına karşı direndikleri”ni kanıtlamıyordu. İki sanık üzerinden çıkan biber gazlarının bir olayda ya da polise karşı kullanılmadığını kaydeden mahkeme, “ilk bakışta eylemin suç oluşturmayacağının anlaşıldığını” vurguladı ve “sanıkların derhal beraatine” karar verdi. Yine mahkemeye göre sanıklar zaten “eylem ve toplantı olmadan gözaltına alınmışlar”dı, bu dosyadan net biçimde anlaşılıyordu.


  http://www.radikal.com.tr/116600211660029

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Beyin Bulandirmak - user1107643

  Daha önce defalarca yaptigim üzere yine AKP secmenine sesleniyorum: Bak ey vatandas! Oyunu verdigin o hükümet sana terörist diye yutturmaya calistigi o kadar Gezi direniscisinin üzerinde bir tane bile silah bulamadigi gibi, baretini, kaskini, gözlügünü silah gibi gösterip yine beyinleri bulandirmaya calisiyor. Beyin senin. Bulandirilmasina izin vermezsen, bulanmaz!

  minority report - mustafasert

  Savcı, evinde bıçak olan herkes hakkında "her an olay çıkarma şüphesi" bulunduğundan dolayı tutuklama talep edebilir.

  Spagetti Makarna 1453... - serseriser

  Gözlüğü sapanla daha iyi nişan almak, bareti ise kadeh olarak kullanıp sirke görünümlü şarabı içmek için Taksim'e götürmüşler... Abarttığımı zannedecek, "Hadi canım sen de" deyip inanmayacaksınız ama, ekmek kuran çarpsın yanlarında *kitap bile varmış... * [ Kitap: Bomba (TDK / Tayyip Dil Kurumu) ] ...

  Çok sevindirici... - farantouri

  Hala insaf ve vicdan sahipleri var demek, şükür...

  BİR AKADEMİSYEN/HUKUKÇU OLARAK... - bırıncı

  bir kez daha belirteyim: Gezi olayları olarak bilinen gösterilerin çoğunda suç, vatandaşlar tarafından değil, polis ve savcılar tarafından işlenmiştir. bu konuyu burada daha önce de pek çok kez açıklamıştım. yapılan gösteriler Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne tümüyle uygun düşmektedir. zira silahsız ve saldırısız demokratik bir hakkın kullanımı biçiminde tecelli etmiştir. suç olan, polisin uyguladığı aşırı ve ölçüsüz şiddettir. habere konu olan savcı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesini de Avrupa insan Hakları Mahkemesi'nin bu konudaki kararlarını da bilmiyor. Bilmediği için de toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa bakıp oradan suç çıkarmaya çalışıyor. ortada suç yok. suç olan, demokratik hakkını kullanan vatandaşa şiddet uygulamaktır. kişisel kanaatim: polisin işlediği suçlar, müessir fiil, adam öldürme, işkence ve görevi kötüye kullanmadır. savcılar ise kanunen kendilerine verilen görevi yapmadıklarından görevi ihmal ve ayrıca siyasi saikle dava açtıklarından görevi kötüye kullanma suçu işlemişlerdir.

  Nazizm - berlin1355

  Savcının yaklaşımı Feindstraftrecht, düşman ceza hukuku şeklinde cereyan etmiştir. Genellikle yabancı ve farklı olanı potansiyel suçlu olarak görüp önleyici ceza kapsamında ipe sapa gelmez karinelerle cezalandırmaktır. Tevessülün ve teşebbüsün suç olarak kabul edildiği bu uygulama Nazizm ile eşdeğerdir. Ülkenin ne hallere geldiğini görün. Hakim de muhtemelen nurcu olduğu için beraat vermiştir, hukuk ve adalet adına olduğunu sanmıyorum.

  Memlekette savcı pek yoksa da... - xterso

  Hala yargıç ünvanını hakedecek yargıçlar var demek ki. Sayın savcı, bu karar sana kapak olsun. Taksime beraber yüzmeye gidelim bir ara.