Yargıdan cemevine bütçe çıkmadı

Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Alevilerin, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesinden cemevlerine kaynak ayrılması talebine yargı izin vermedi. Yargı, cemevlerine kaynak ayrılmasının “anayasanın eşitlik ilkesine” aykırı olduğunu savundu. Tartışmalı karara imza atan Ankara 17. İdare Mahkemesi, “Diyanet’in herhangi bir mezhebe, siyasi düşünceye, kültür ve inanca göre yeniden yapılandırılması anayasanın 10. maddesine aykırıdır” dedi.
Eski Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Turan Eser, 2012 yılındaDiyanet İşleri Başkanlığı’na başvurarak, kurumun bütçesinden cemevlerine kaynak aktarılmasını talep etti. Eser, başvurusunda ayrıca, “Diyanet TV yayınları ve dinsel fetva verme uygulamasına” son verilmesini talep etti. Diyanet yapılan başvuruya olumsuz yanıt verdi. Bunun üzerine Eser, yanıtı yargıya taşıdı. Ankara 17. İdare Mahkemesi’ne başvurarak, “cemevlerine kaynak aktarılmaması, Diyanet TV yayınları son verilmesi ve fetva verme“ işleminin iptalini talep etti. İdare mahkemesi başvuruyu oybirliği ile reddetti. Kararın gerekçesinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın anayasal bir kuruluş olduğu belirtildi. Kararda şu değerlendirme yapıldı: “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın herhangi bir mezhebe, siyasi düşünceye, kültür ve inanca göre yeniden yapılandırılması anayasanın 10. maddesine aykırı olacaktır. Diyanet Başbakanlık’a bağlı genel bütçeye dahil bir kuruluş olup, hizmetler için bütçeye konulan ödenekler tüm halk için kullanılmaktadır.”


  http://www.radikal.com.tr/113461511346154

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Anayaso ve Haso - vancetti

  Haso'ya Anayaso'da yer yok. Haso,Sunni Türklerin dışında ki herkez. Dünyay'yı yeniden keşvediyorlar. Evrensel demokrasi kurallarının işlediği ülkelerde ki Anayasa neyse bizdeki de o olmalı. Olmayacak çünkü bizden korkuyorlar. Egemenliklerinin biteceğinden,bir daha asla parlementer olamayacaklarından korkuyorlar. Dukunulacaklarından, al takke ver külahın son bulacağından korkuyorlar. Hele basından ve dili uzunlardan nefret ediyorlar. Işıktan hoşlanmıyorlar, karanlıkta suratları gözükmüyor. Alevi dostların aydınlık suratlarından ürküyorlar.

  bilet parası - jooma

  'hizmetler için bütçeye konulan ödenekler tüm halk için kullanılmaktadır.' şaka mı bu. birde eşitlik ilkesine aykırılık mı?? bu gibi şeylerle cennete yer kapmaya çalışıyorsunuz ama istediğiniz olmayacak. yazık size

  tüm halka mı? hadi ordan! - drcureklibatur

  arkadaş, ben ateistim. diyanet bana herhangibir şekilde katkıda bulunmadığı gibi gelip benden alınan verginin üzerine konup sağa sola cami yapıyor. sünni islam'ın borusunu öttürüp kendilerine "diyanet her dine/mezhebe aynı iltimasları geçsin" dendiğinde de "eşitliğe aykırı" gibi absürt bir cevapla karşılaşıyoruz. gerçekse çok komik, şakaysa hiç komik değil. laik bir ülkede mevcut durumuyla diyanet bir utançtır. derhal kaldırılıp devletin insanların inanç ve inançsızlıklarından elini çekmesi lazım geliyor. bugün hükümette bulunan kişilerin iktidarlık öncesi dönemde arzuladığı gibi.

  Sayin kanun koyucular - theciliciangate

  Anayasayi yeniden yaziyorsunuz ya. Iste o onuncu maddeyi de yeniden duzenleyin. Cunku bu haliyle, sizi hirsiz pozisyonuna sokuyor. Emeginden vergi aldiginiz halka hizmeti esit dagitmiyorsunuz. Aleviler, ibadet yerimiz cemevidir diyorsa, onlarin ibadet yeri cemevidir. Anayasa da bu yonde yeniden duzenlenmelidir. Bu bir haktir ve bu insanlarin talepleri yok sayildikca hak yenmektedir. Bir an once bu yanlistan donulmelidir. Ote taraftan, alevilik anadolu'nun en buyuk kultur mirasidir ayni zamanda. Sanatla ve edebiyatla icicedir. Aleviligin edebi unsurlarinin bulunup, bir kulliyat olusturulmasi; bu kulturun taninmasi, anlasilmasi ve sonraki nesillere aktarilmasi ulkenin onunu acar, tarihine isik tutar ve bilhassa toplumsal barisa katki saglar. yani devlet bu meseleye sagduyu ve vicdan penceresinden bakarsa toplumun cok daha buyuk bir bolumu kendini daha mutlu hissedecektir. Ozellikle de barisin bu denli konusuldugu ve belki de ilk defa etkili bir bicimde hayata gecirildigi bu donemde. Su akar yatagini bulur diye cok anlamli bir soz vardir. Kurtleri yok sayma ve asimile etme geleneginden nasil donulduyse, bir bun mutlaka alevilere de kendileri icin hak olan, devlet eliyle teslim edilecektir.