'Yargıdan elinizi çekin'

YYÜ Rektörü Yücel Aşkın'ın tutuklanmasını eleştiren CHP lideri Deniz Baykal, "Artık siyaset hukukun üzerinden elini çekmelidir" dedi.

ANKARA - YYÜ Rektörü Yücel Aşkın'ın tutuklanmasını eleştiren CHP lideri Deniz Baykal, "Artık siyaset hukukun üzerinden elini çekmelidir" dedi.
Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'nun dünkü genel kuruluna katılan Baykal, çıkışta gazetecilerin YYÜ Rektörü Yücel Aşkın'ın tutuklanması ve YÖK'ün bu olaya gösterdiği tepkiye ilişkin soruları yanıtladı.
Van'da yaşanan olayların toplumun bütün kesimlerinin dikkatini çektiğini vurgulayan Baykal'ın değerlendirmeleri şöyle:
YÖK'ün tespiti önemli: YÖK iktidarla tartışmalarında hep hukuk sınırları içinde kaldı. Ancak YÖK konunun artık sadece bir hukuk mücadelesi olmadığı tespitini yapmıştır. Hukukun ötesinde unsurlar içerdiği tespiti yapmış ve son bildiride olayı siyasal niteliğiyle sergileme ihtiyacını duymuştur. Artık siyasetin hukukun üzerinden elini çekmesi gerekir.
Hukuk-siyaset ilişkisi açık: Maalesef bu tablo Türkiye'de hukuk siyaset ilişkisini tartışmalı bir biçimde tekrar gözler önüne serdi. Ortada bir terör suçu var terörist yok, örgütlü suç var örgüt yok. Bütün bunlar ciddi bir tereddüt yaratıyor. Türkiye'nin adalete olan güveni ciddi bir şekilde sarsılıyor. Başbakan Erdoğan, dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda 'Adalete güvenmiyorum' demişti. Gelinen noktada 'Durun ve bekleyin' demek artık inandırıcı olmaktan çıkmıştır.
Eroin kaçakçısı tutuksuz: Karakol basan eroin kaçakçıları tutuksuz, Aşkın ise bir haftadır tutuklu. Rektörün örgütlü suç kapsamında tutuklanmasını hangi suç haklı gösterir.


    http://www.radikal.com.tr/7610167610160

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.