Yargıdan emsal olacak karar

Eşi ile kızını LPG tüpünün patlaması nedeniyle kaybeden İmdat Mutlu, gaz dedantörünü imal eden şirkete açtığı davada 250 bin YTL tazminat kazandı.
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - LPG tüpünün patlaması sonucu eşi ve kızını kaybeden 45 yaşındaki İmdat Mutlu, gaz dedantörünü (tüpün basıncını ayarlayan alet) imal eden şirkete karşı açtığı davada 250 bin YTL tazminat kazandı.
Buca ilçesinin Kozağaç Mahallesi'nde yaşayan Mutlu ailesi, 1995 yılı ağustos ayında facia yaşadı. Anne 26 yaşındaki Güler Mutlu, kızı 6 yaşındaki Mehtap'ı yıkamak için banyoya girdi. Şofbeni yakmak için kibriti çaktığında tüpten sızıp banyoda biriken gaz, alev alıp patladı. Anne-kız hayatını kaybetti. İtfaiye görevlileri, şofbene bağlı 12 kiloluk tüpten gaz sızdığını belirledi.
İmdat Mutlu, kendisi ve 18 yaşındaki oğlu Hasan Mutlu adına, eşi ve kızının ölümüne neden oldukları için dedantörü imal eden Yorgo Fotiyadis, daha sonra şirketi satın alan Muzaffer İnak, tüp şirketi Milangaz ve İpragaz ile Fırat Plastik hakkında 20'şer bin YTL manevi, 5 bin YTL maddi, toplam 85 bin YTL tazminat istemiyle 3'üncü Asliye Hukuk'ta tazminat davası açtı.
Bir yıl önce tayin edilen bilirkişinin hazırladığı raporda, Güler Mutlu'nun 8/1 kusurlu olduğu ve patlamanın arızalı dedantörden kaynaklandığı belirtildi. Son duruşmada mahkeme, Yorgo Fotiyatis'in yüzde 50 oranında kusurlu olduğunu belirtti. Diğer davalılar hakkında ise tazminata gerek olmadığına karar verildi. Hâkim dedantörü imal eden Yorgo Fotiyadis'i baba ve oğula 44 bin YTL maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkûm etti. Yargıtay da kararı onadı Buna göre Yorgo Fotiyadis, yasal faiziyle birlikte aileye 250 bin YTL tazminat ödeyecek.
İmdat Mutlu'nun avukatı Mehmet Emin Keleş, verilen kararın bu tür mağdur olan insanlar açısından çok iyi olduğunu ve emsal teşkil ettiğini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7622147622140

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.