Yargıdan eşini eve kapatan kocaya 'sosyal şiddet' cezası

Eşini eve kapatan ve eğitimini engelleyen kocaya mahkeme 30 bin TL tazminat cezası verdi. Kararda eve kapatmanın 'sosyal şiddet' olduğu vurgulandıMESUT HASAN BENLİ

ANKARA - Ankara 8. Aile Mahkemesi bir boşanma davasında eşini eve kapatıp, sadece ev işleri yapmasını bekleyen, üniversiteye gitmesini, yalnız dışarıya çıkmasını engelleyen kocanın eşine ‘sosyal şiddet’ uyguladığına hükmetti. Mahkeme, eşine sosyal şiddet uygulayan gurbetçi kocaya 30 bin TL tazminat ödemeye mahkûm etti.
Fransa’da ailesiyle prefabrik evler yapıp satarak hayatını kazanan N.B, memleketi Kırşehir’e tatile geldi. N.B akrabası olan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ni kazanan H.B ile evlenmek istedi. H.B önce teklifi ‘okumak istiyorum’ gerekçesiyle reddetti. Ancak ailelerin ısrarı ve N.B’nin, eğitimine yurtdışında devam edebilmesi için imkânı sağlayacağı sözü verince H.B evlenme teklifini kabul etti ve eşiyle Fransa’ya taşındı.
Ancak H.B’ye verilen sözler tutulmadı. Dava dosyasına giren tanık anlatımlarına göre kocasının H.B’ye ilgisi kısa sürede sona erdi. Eşinin dil eğitimi taleplerini karşılamadı. N.B, eşi H.B’den sürekli evde kalarak sadece ev işleri yapmasını istedi. N.B, eşinin dışarıya yalnız çıkmasına bile izin vermedi.

Nafaka vermek istemedi
H.B, yaşadıkları nedeniyle 2006 yılında Türkiye’ye döndü ve eşi ile eşinin ailesinin Fransa’da kendisine kötü davrandığını, kocasının şiddet uyguladığını ileri sürerek, Ankara 8. Aile Mahkemesi’ne boşanma dava açtı. N.B’nin avukatı mahkemede “Müvekkilim de boşanmak istiyor, tazminat ve nafaka isteklerinin reddini talep ediyoruz” dedi.
Mahkeme 13 Mayıs 2009 tarihinde karara bağladığı davada, ‘davalı kocanın ağır kusurlu olduğu’ gerekçesiyle çiftin boşanmasına karar verdi. Hâkim Eray Karınca H.B’ye aylık 400 TL olarak verilen tedbir nafakasının ‘yoksulluk nafakası’ olarak devamına karar verdi.
Mahkeme ayrıca, Türk Medeni Kanunu’nadaki ‘kusurlu olanının tazminat ödeyeceğine’ yönelik hüküm uyarınca uyarınca Koca N.B’nin eşine 20 bin maddi ve 10 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi.
Hâkim Karınca, kararında bir boşanma davasında ilk kez, ‘kadının sosyal şiddette maruz kaldığı’ değerlendirmesini yaparak şöyle dedi: “H.B’ye fiziki şiddet uygulandığı yolunda kanıtlar bulunduğu gibi, evden çıkması kısıtlanarak ve kendisini geliştirip içinde yaşadığı yabancı ülkeye uyum sağlaması için gerekli ortam sağlanmadığı için uğradığı sosyal şiddet de değerlendirilerek manevi tazminata takdir edilmiştir.”

Yargıda Karınca kararınca

Ankara 8. Aile Hâkimi Eray Karınca’nın ilginç kararları şöyle:
* Hâkim Karınca, Filiz K. adlı kadının, kendisine şiddet uygulayan birlikte yaşadığı Osman G. hakkındaki kararı ilgi çekmişti. Filiz K.’nın işyeri ve evine yaklaşmasını yasaklayan Karınca, Osman G.’nin evin giderlerine ortak olmasına karar vermişti.
* Karınca, eşini döven, dişini fırçalamayan kocayla ilgili bir davada şu kararı almıştı: “Koca il sağlık müdürlüğüne başvurup ruh sağlığı konusunda muayene ve tedavi olacak. Ev içinde sigara içmeyecek, diş ve beden temizliği ile sağlığına özen gösterecek. Ayrıca eşine ve çocuklarına ilgili olacak.”