Yargıdan 'Fatih'e öğrenci vizesi

Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) 'türbana izin verdiği ve irticai faaliyetleri' iddiasıyla Fatih Üniversitesi'ne 2001-2002 eğitim yılında öğrenci alınmamasına ilişkin kararın yürütmesi durduruldu.

ANKARA - Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) 'türbana izin verdiği ve irticai faaliyetleri' iddiasıyla Fatih Üniversitesi'ne 2001-2002 eğitim yılında öğrenci alınmamasına ilişkin kararın yürütmesi durduruldu.
YÖK'ün yaklaşık iki ay önce aldığı kararın iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açtığı davada Ankara 3. İdare Mahkemesi, ilk aşamayı sonuçlandırdı.
Mahkeme, Fatih Üniversitesi'ne önümüzdeki 2001-2002 eğitim yılında öğrenci yerleştirilmemesi yönündeki kararın yürütmesini durdurdu. Ankara 3. İdari Mahkemesi, bu üniversitenin belirlenen hususların düzeltilmesi yolunda uyarılmasına ve bu uyarıların bir yıl içinde düzeltilmediğinin tespiti halinde faaliyetinin durdurulacağına ilişkin kararın yürütmesini durdurma istemini ise reddetti.
YÖK itiraz edecek
Davacı Fatih Üniversitesi'nin yürütmenin reddine ilişkin kısmına, YÖK'ün de yürütmenin durdurulmasına ilişkin bölümüne itiraz hakkı bulunuyor. İtirazı Ankara Bölge İdare Mahkemesi karara bağlayacak. YÖK yetkilileri, Ankara 3. İdare Mahkemesi'nin kararının dün kendilerine ulaştığını ve bu karara itiraz edeceklerini söylediler. İdare mahkemesi, söz konusu YÖK Kararı'nın iptal istemini ise daha sonra esastan görüşecek.


    ETİKETLER:

    YÖK

    ,

    Ankara