@ismailsaymaz

Yargıdan Hanefi Avcı'ya müjde geldi!

Yargıdan Hanefi Avcı'ya müjde geldi!
Yargıdan Hanefi Avcı'ya müjde geldi!
Yargıtay Savcısı Zekeriya Samancı, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın tüm suçlardan beraat etmesi gerektiğini belirterek temyize başvurdu
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı hakkında Devrimci Karargah üyeliği iddiasıyla verilen beş yıl yedi ay 15 gün hapis cezası ile "ruhsatsız vahim nitelikte silah bulundurmak" suçundan verilen beş yıllık hapis cezası için Yargıtay Savcısı Zekeriya Samancı tarafından karar düzeltme başvurusu yapıldı. Savcı Samancı, Avcı'ya her iki suçtan da beraat kararı verilmesini istedi. Ayrıca sanıklardan Hakan Soytemiz bakımından "örgüt üyeliği ve resmi belgede sahtecilik" suçu ile Tuncay Yılmaz bakımından "resmi belgede sahtecilik" suçundan cezaya gerek olmadığını belirtti. Artık son karar, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin olacak.

 

Emniyet müdürünü 'İsmail Korkmaz' sahte ismiyle dinlemişler

Savcı Zekeriya Samancı, 12 Mart tarihli karar düzeltme başvurusunda, 9. Ceza Dairesi'nin Hanefi Avcı kararına değindi. Samancı, Avcı'nın yasadışı Devrimci Karagah üyesi olduğu iddia edilen Nejdet Kılıç hakkında dinleme işleme yapıldığını bu kişiye söylediği ve Kılıç'ın da takipten kurtulmak için cep telefonunu kapattığı için Avcı hakkında "terör örgütüne yardım" suçlamasıyla ceza verildiğini belirtti. Ayrıca Avcı'nın, "Haliç'te Yaşayan Simonlar" kitabında, hem Kılıç'a hem de kendisine ait telefonların IMEİ numarası üzerinden ve sahte isimlerle dinlendiği bilgisine yer vererek, bu bölümü okuyan Kılıç ve arkadaşı İbrahim Turgut'un önlem almasını sağladığı yönünde bir gerekçeye dayanıldığını kaydetti.

 

Hanefi Avcı: Bana komplo kuruldu

SAVCI: KİM OLSA YAPAR

 

Savcı Samancı, ne Avcı ile Kılıç arasındaki telefon görüşmelerinin ne de kitabın ilgili sayfalarının örgüte yardım amacına dönük olduğunu vurguladı. IMEİ kaydı üzerinden yapılacak istihbari dinlemelerde telefonun kime ait olduğunun tespit edilebileceğini ifade eden Samancı, "Telefon numaralarının kimin üzerine ait olduğu ve kimin kullandığının tespit edilmesi mümkün olduğundan başka isimler üzerinden dinleme kararının alınması hukuka aykırılığa neden olacaktır. Buna göre C.Ü. adına kayıtlı olduğu belirtilip İMEİ üzerinden sanık Avcı’nın dinlenilmesi ile ilgili elde edilen bulgular suç soruşturması ve kovuşturmasında kullanılamayacaktır. İletişim kayıtlarına göre Avcı’nın 0505... numaralı telefonu kullandığı ve Kılıç ile bu numara üzerinden konuştuğu anlaşılmaktadır" dedi.

 

Hüseyin Gülerce: Hanefi Avcı'ya özür borcum var!

Avcı'nın kitabında iletişim dinleme kayıtlarına yer vermesinin 9. Ceza Dairesi'nin kararlarında ifade edilen şekliyle "örgüte yardım" kapsamına girmediğini belirten Samancı, şu görüşleri savundu: "Avcı ile sanık Kılıç arasından eskiye dayalı arkadaşlıklarının olduğu kabul edilmektedir. Hanifi’nin, Necdet’e yapması gerektiğini söylediği şeylerin normal hukuk bilgisi olan herkesin birbirine söylediği sözler olduğu,hakkında hukuka aykırı olarak alınmış mahkeme kararı ile telefonların dinlendiğini düşündüğü ve değerlendirdiği için yasal yollardan şikayetini ilgili birimlere ulaştırdığı, Kılıç’a da aynı yöntemle şikayetçi olması gerektiğini ve olayı takip etmesini istediği anlaşılmaktadır. Necdet’in de önerilen yöntemle yapmasını istediği şekilde şikayetçi olduğu da gözetildiğinde tüm bunların silahlı terör örgütüne yardım fiili olduğunu kabul etmek doğru olmayacaktır."

 

Hanefi Avcı'ya baskın yapan polisler açığa alındı

Savcı Samancı, Avcı'ya "yasak nitelikte silah bulundurmak" suçundan verilen cezanın da bozulması gerektiğini belirtti. Samancı ayrıca, sanık Hakan Soytemiz'e "terör örgütü üyeliği ve resmi belgede sahtecilik" ile Tuncay Yılmaz'a "resmi belgede sahtecilik" suçlarından verilen cezaların da bozulmasını istedi.

AYM'den Hanefi Avcı için hak ihlali kararı


  http://www.radikal.com.tr/131834813183483

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Özgürlük - user771112

  Yenilenen hukuk sistemiyle bütün suçlular ümitlendi. Hatta özür bile dileniyor artık. Hatta el üstünde tutulur hale geldiler kendi suçlarını paralel kandırmacasıyla örtüyorlar. Ne günlere kaldık.

  Binlerce insanın hakkını bunlar nasıl verecekler. - user498364

  Hanefi Avcı ve beraberindeki yüzlerce insanı, haksız yere tutuklayıp daha sonra üzerlerine giydirilen suç giysilerini şimdi Devlet teker teker çıkarıp insanları özgürlüklerine kavuşturuyor. Bu ülkeyi yönetenler çıkıp bizlerde kandırıldık demeleri bana hiç de inandırıcı gelmiyor. Bu davaların baş savcıları olanlar şimdi timsah gözyaşları döküyorlar. Binlerce insanı cezaevlerinde tutarak kendileri suç işlemişlerdir. Bu suç işleyenler ne zaman cezalarını çekecekler Allah bilir. Suçsuz yere hapis yatan kişiler yarın öbür gün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde tazminat davaları açarak yüklüce miktar tazminatlar kazanacaklar. Bu tazminatları kimler verecek. Suçsuz yere hapis yatan kişilerin üzerine suç atanlar mı yoksa, dilencinin bile vergi verdiği bu ülkede tazminatlar milletin sırtına mı yüklenecek Burada bir açıklama getireyim. Dilenci de tüketmiş olduğu her ürün için KDV ödeyerek ülke maliyesine katkı sağlamaktadır.

  - Borahan

  17Aralıktan sonra bir anda hukuk feng shui oldu:))Çok aydınlandı çok..