Yargıdan 'tabutta rövaşata'

Komşusunun akrabası olan PKK'lının cenazesinde PKK bayrağına sarılı tabutu taşıyan M.A, örgüt propagandası yapmaktan 10 ay hapis cezası aldı. Yargıtay slogan bile atmayan M.A'nın cezasının artırılmasını istedi


DİYARBAKIR - Bir yakınının PKK bayrağına sarılı tabutunu taşıyan M.A, slogan atmaması, pankart açmamasına karşın ‘Örgüt propagandası yapmak’tan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay bu kararı bozarak M.A’ya ‘Örgüt propagandası’nın yanı sıra ‘örgüt adına suç işlemek’ten ayrı ayrı ceza verilmesini istedi.
Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı İnandık köyü kırsalında 24 Mart 2006’da güvenlik güçleriyle PKK’lılar arasında çıkan çatışmada 14 terörist öldürüldü. PKK’lılardan dördünün cenazesi Diyarbakır’da 28 Mart 2006 günü düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi. Cenaze törenine katılanlardan biri M.A’ydı. Ölenlerden biri komşusunun akrabasıydı ve tören sırasında PKK bayrağına sarılı tabutu omzuna aldı. Hiç slogan atmadı, pankart ya da döviz taşımadı.
Ancak cenazeden sonra çıkan olaylarda gözaltına alındı ve polisler törende tabut taşıdığını görüntülerden tespit etti.
M.A hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Örgüt amacının propagandası’nı yapmak suçlamasıyla dava açıldı. M.A. davada yaptığı savunmada cenaze törenine katıldığını kabul ederek “Cenazelerden biri komşumu akrabasına aitti. Örf adet gereği katıldım. Slogan atmadım, bayrak açmadım sadece tabutu taşıdım” dedi.
Ancak bu mahkemenin cenaze törenine katılmanın tek başına suç oluşturmayacağı ifade edilen gerekçeli kararında, “Ancak, sanığın cenaze merasimi sırasında terör örgütünün sözde bayrağına sarılı tabutu taşıyarak örgütün propagandasını yaptığı, örgüt mensubunun cenazesini sahiplendiği ve tabutu taşıyarak örgütün amacının propagandasını yapmak suçunu işlediği anlaşılmıştır” denildi. Mahkeme sanığı, bu suçtan 10 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

‘Slogan atması gerekmez’
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, ‘Terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçundan yargılanan sanık M.A’ya verilen 10 aylık hapis cezasını bozdu. Yargıtay, sanığın, ‘örgüt adına suç işlemek’ ve ‘terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçlarından ayrı ayrı cezalandırılması gerektiği kararını verdi.
Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin kararında, şu ifadelere yer verildi: “Öldürülen terör örgütü üyelerinin cenaze törenine, örgütün internet sitelerinde yaptığı çağrıya uyarak örgütün propagandasına dönüşen toplantıya katılan sanığın, örgüt amblemine sarılı tabutu taşıyarak örgütün propagandasını yaptığı, bu suretle örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemekten ibaret eylemi nedeniyle TCK’nın 314/2 ve Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 7/2. maddeleri gereğince ayrı ayrı cezalandırılması gerekir. Hükmün bu sebepten dolayı bozulmasına oybirliğiyle karar verilmiştir.”
Sanık M.A, ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ ve ‘terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçlarından Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılanacak.

Zıplamak da suç olmuştu
Daha önce de gösteride zıplamak suç olmuştu. Diyarbakır’da DTP’nin aday tanıtım toplantısında slogan atmadığı halde zıpladığı için Kenan Doğru isimli bir kişiye ‘Örgüt propagandası yapmak’ suçundan 10 ay hapis cezası verildi. Bir başka olayda ise gaz bombalarına karşı göstericilerin kullandığı limon suç delili olarak gösterilmişti. (aa)