Yargının derdi fiziksel bulgu

Yargının derdi fiziksel bulgu
Yargının derdi fiziksel bulgu
'İzinsiz' bekâret muayenesi yapmadığı için hapsi istenen Prof. Altun, Radikal'e, cinsel istismar vakalarındaki tıp ve hukuk hatalarını anlattı.
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

Edirne’de cinsel istismara uğradıkları iddia edilen üç kız çocuğuna, ‘rızaları olmadığı’ için beden muayenesi yapmayan ve bu nedenle hakkında ‘görevi ihmal ve kötü kullanmak’tan dava açılan Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürcan Altun’la konuştuk. Hakkında üç aydan bir yıla kadar hapis cezası istenen Prof. Dr. Gürcan Altun’un anlatımına göre kendisine, cinsel istismara uğradıkları iddiasıyla, savcılığın üst yazısıyla muayene için gönderilen üç kız çocuğuna ‘niçin hastaneye gönderildiklerini bilip bilmediklerini’ sordu. Çocuklar bilmiyordu. Bunun üzerine çocuklara savcılıkça talep edilen muayenenin amacı ve nasıl yapılacağı hakkında bilgi verdikten sonra bu muayeneyi isteyip istemediklerini sordu. Çocukların kabul etmemeleri üzerine, onlara zarar vermeme adına ve hekimlik meslek etiği gereğince zorla muayene yapılamayacağı için savcılığa bu içerikte bir tutanak düzenleyerek gönderdi. Daha sonra yargı süreci başladı.
“Bu durumlarda tüm hekimler böyle mi davranır” diye sorduğumuzda Prof. Dr. Altun, mesleki özeleştiri yaparak, “Ne yazık ki birçok hekim hastaları aydınlatmadan, yargının istediği o muayeneyi yapıyor. Sanki bu olgularda hastanın rızasını almaya gerek yokmuş gibi davranıyor” dedi. Adli Tıp Uzmanları Derneği Genel Sekreteri de olan Altun, bu durumlarda hastanın hekimi şikâyet etme hakkı olduğunu hatırlattı.
Peki, yargının çocuklar için cinsel istismar ve yetişkinler için cinsel saldırı olarak tanımlanan bu suça karşı tavrı ve soruşturma tarzı nasıl? Prof. Dr. Altun’un verdiği bilgilere göre yargı birimleri bu tür durumlarda fiziksel bulguları ön planda tuttukları için, mağduru hemen dış ve iç beden (genital) muayenesine gönderiyor. Genellikle bu sevk yazılarında savcılar ya da mahkemeler ‘kişinin ırzına geçilip geçilmediği’, ‘cinsel ilişkiye girip girmedikleri’, ‘mağdurların bakire olup olmadıkları’ gibi sorular yöneltiliyor.
Zaten Prof. Dr. Altun’a dava açılmasına neden olan olayda da savcılığın 11 Ocak tarihli yazısında üç kız çocuğunun uzman bir ‘bayan’ hekim tarafından muayenelerinin yapılarak ‘fiili livataya uğrayıp uğramadıklarının ve bekâretlerinin bozulup bozulmadığının saptanması’ istenmiş. 

Tıpta geçerliliği yok 

Prof. Dr. Altun, yargının kullandığı bu dilin tıpta geçerliliği olmadığını belirterek; hekimlerin mağdurlarla karşılaştığında muayene için onların onamını aldıktan sonra öyküyü ayrıntılarıyla dinlemeleri, sonra muayene yapmaları, giysilerin incelenmesi ve ruhsal durum değerlendirilmesi sonucunda elde edilecek tüm bulguların birlikte değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Cinsel saldırının tek bulgusunun fiziksel olmadığının altını çizen Prof. Dr. Altun şöyle konuştu:
“Yargının istediği elle tutulur bir bulgu. Oysa akut (ilk 72 saat içinde) olaylarda bile olguların yarısından fazlasında genellikle fiziksel bulgu saptanamıyor. Bu gibi olgularda ve zaman geçmiş fiziksel yaralanma bulguları iyileşmiş olgularda da mağdurların ruh sağlığının değerlendirilmesi ile olay aydınlatılabilir. Çünkü bu tür eylemlerde ruh sağlığının etkilenmemesi olasılığı yok gibi.”

Çocuklar hemen anlatmaz


Prof. Dr. Altun, çocuk taciz vakalarının da önemine dikkat çekti:
“Çocuk olgularda genellikle tek bir görüşmeyle kanaat oluşturulması zor. Çünkü çocuklar güvenmedikleri kişilere böyle mahrem bir konuyu anlatmazlar. Önce güven ilişkisinin kurulması gerekiyor. Günümüzde ülkemizdeki çocuk psikiyatrisi uzmanı sayısı yeterli olmamakla birlikte azımsanmayacak sayıda. Hemen her ilimizde birden çok çocuk psikiyatrisi uzmanı var. Bu meslektaşlarımız devlet hastanelerinde ya da üniversite hastanelerinde çalışmaktalar. Ancak yargı birimleri tarafından çocuklar ruhsal durumlarının değerlendirilmesi amacıyla bu birimlere gönderilse de buralarda düzenlenen bilirkişi raporları yargı birimleri tarafından sıklıkla Adli Tıp Kurumu’na gönderiliyor. Adli Tıp sanki en üst bilirkişi kurumu gibi yanlış bir algı var. Yargı ısrarla Adli Tıp raporu istiyor. Sonuçta, çocuklar burada tekrar muayene ediliyor, retravmatizasyon riski artıyor, Adli Tıp Kurumu’nda dosya sayısı artıyor, davalar uzuyor. Oysa bu sorun yerel olanaklarla çocuklar daha fazla örselenmeden çözülebilir.”


  http://www.radikal.com.tr/113299511329959

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  nahoş istek - huseyi

  bir çocuk böyle bir şiddete uğramış mağdur olmuş birdaha mağdur edilmesi insan haklarına aykırıdır sayın porof altunun görüşünü destekliyorum şiddete uğramış bir insana tekrar rızası olmadan mağdur olmaması lazım

  Etik - celal103

  Bu konuda yazmak öncelikle insan bedeninin üzerinde kimin hakkının oldugu görüşünün açıga çıkması dogru anlaşılmasıyla olacaktır.Bugün TC yasalarındaki anlaşılmazlıgın kaynagı yasaların TC sınırları içinde yaşıyan kitlelerin sosyal,kültürel ve ekonomik yapılarının uygunlugu anlaşılmadan sadece yasa yapıcıların yasa yapma endişelerinin giderilmesiyle yapılan yasanın bozukluğunda buğün daha da açıga çıkmaktadır.Bu anlamda karşılaşılan sorunlarında ne olduğu anlaşılmamakta ve düzenlenme yollarıda tıkalı olarak karşımıza çıkmaktadır.

  cinsel suçlarda işleyiş - Yolizm

  Çocuk taciz olaylarında işlemler o kadar berbat yürüyorki, mahkeme sürecinde ifade alma, çocuğun aynı olayı defalarca anlatmak zorunda bırakılması, dava salonlarının kapısında tacizcisi ile duruşma beklemk, bir de muayene... Bir de üzerine ruh sağlığı bozulmamış, rızası ile yapmış kararı. Her işi geçiştirmekle meşgul memur zihniyeti bunu da geçiştiriyor. Gürcan Altun sadece yapması gerekeni yaptığı için mahkemeye çıkacak:) Tuhaf ülkeyiz vesselam.

  Devletten zekayı çıkarıp güvensizlik ve bürokrasi koyarsan... - generalduncan

  Bu olur. Birbirine güvenmeyen kurumlardan hiçbir şey olmaz. Devlet üniversiteye, YÖK'e, Meslek odalarına güvenmiyor. Onların verdikleri diplomaları evrakları geçersiz sayma hakkını kendinde görüyorsa ortada kurulu bir düzen kalmamış demektir. Demek ki yeni bir düzen kurmak gerekiyor.

  SONUNA KADAR - pispor

  kısaca;size katılıyorum. verilen bu eğitim sistemi ile ne Hukuk nede Tıp alanında ilerliyebiliriz.Bu işin sonu Cinci hocalara,kadılara kalacak sayın Hekim bey.

  Bir olay, bir doğru - leyuze

  Prof. Altun bize, En büyük ayrımcılık olan cinsiyet ayrımcılığının, devlet iradesinde yapıldığını dahası devletin sadece erkek gücü ile şekillendiğini de hatırlatmıştır. Mesleği, vicdanı ve cesaretinden dolayı kutluyorum.

  Engel nedir - bisushuzurver

  Gidip şu 3 kızı bağrımıza basamamamızın sebebi nedir? Bu insanların illa da bekaret kontrolü diye diretmesindeki, bu vicdansızlıklarındaki sebep nedir? En klişe olay, yerine kendi kardeşini çocuğunu oturtup o koltuğa, bacaklarını ayırtıp hayal edebiliyor mu ki bu adam? Evlenirken, insanların bekarete önem vermesini bir nebze anlayabilir insan, ama bir çocuğun hayatının mahvından, psikolojisini iyice mahvetmekten çok daha mı önemli? Peki sizin beyninizdeki, yobazlık zarları ne zaman yırtılacak? Ne zaman insanlıkla, insanla evlenecek, ne zaman hoşgörüyle, empatiyle gerdeğe gireceksiniz?