'Yargının işi yayın şirketi yönetmek değil'

'Yargının işi yayın şirketi yönetmek değil'
'Yargının işi yayın şirketi yönetmek değil'
Avukat Fikret İlkiz, Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasına dayanak olan soruşturmanın bir an önce tamamlanması gerektiğini söyledi. İlkiz, "Aksi taktirde yargı eli ile şirket, yargı eli ile basın yayın yönetiyorsunuz anlamına gelir. Bu da doğru değildir. Yargının işi bu anlamda yayın şirketini yönetmek değildir" dedi
Haber: Süleyman Çeliker - sceliker@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Avukat Fikret İlkiz, Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasına ilişkin kararı değerlendirirken bu karara dayanak olan soruşturmaya dikkat çekti. İlkiz, şöyle dedi: "Buradaki asıl mesele kayyum atanması meselesi değil, bu soruşturmanın bir an önce tamamlanıp eğer bir ceza davası açılacaksa bir ceza davasının açılması ve her şeyin yargı teminatına kavuşturulması meselesidir. Aksi taktirde yapılan her şey ayrı bir tartışma yaratacak. Burada mesele herhangi bir şekilde şirketlere kayyum atanmasıyla çözülecek bir hukuki mesele değil. En kısa sürede bir iddianame düzenlenecekse düzenlenmelidir. Aksi taktirde yargı eli ile şirket, yargı eli ile basın yayın yönetiyorsunuz anlamına gelir. Bu da doğru değildir. Yargının işi bu anlamda yayın şirketini yönetmek değildir. Devletin işi herhangi bir şekilde bir basın yayın organını işletmek ya da sahibi olmak değildir. Bunlar birbirlerinden ayrı ve bağımsız organlardır."

Kararı basın özgürlüğü açısından da değerlendiren Avukat İlkiz, "Diğer şirketler üzerindeki tasarruflar konusunda kendimi söz söylemeye ehil saymam. Ama basın yayın şirketleriyle ilgili olmak üzere bu şekilde kararlar alınması başka sorunlar, başka tartışmalar yaratır. Bu hukuki güvenliğin zedelenmesidir ve hukuka olan güvenin de zedelenmesini beraberinde getirir" dedi.