Yargısız infaz davası başladı

Dört ay önce PKK/Kongra Gel örgüt üyesi olduğu ve çatışmaya girdiği iddia edilen Şiyar Perinçek'in öldürülmesiyle ilgili olarak üç polis memurunun 'kastın aşılması sureti ile adam öldürmek ve...
Haber: NEŞET KARADAĞ / Arşivi

ADANA - Dört ay önce PKK/Kongra Gel örgüt üyesi olduğu ve çatışmaya girdiği iddia edilen Şiyar Perinçek'in öldürülmesiyle ilgili olarak üç polis memurunun 'kastın aşılması sureti ile adam öldürmek ve efrada suimuamele'den 5 yıldan 15 yıla kadar ağır hapis cezasına çarptırılması istemiyle yargılanmasına başlandı.
Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Terörle Mücadele Müdürlüğü'nde görevli emniyet amiri D.Ö, aynı birimde görevli başkomiser M.G. ve komiser E.Ç. katıldı. İnsan Hakları Derneği Güneydoğu ve Doğu Bölge Temsilcisi Mehdi Perinçek'in oğlu olan Şiyar Perinçek'in kendisine iki el ateş ettiğini iddia eden sanık D.Ö., "Araç ile çarparak etkisiz hale getirmeyi düşündük. Fakat bana ateş edince mecburiyet karşısında bir el ateş ettim. Kesinlikle öldürmek kastım yoktu" dedi. Polis memurları M.G. ile E.Ç. de ifadelerinde suçlamayı kabul etmediler.
'Uyarı yapılmadan ateş edildi' iddiası
Dava konusu olayda sağ olarak yakalanan ve 'terör örgütü PKK'ya yardım ve yataklık etmek' suçundan tutuklu bulunan N. B. ise mahkemede şöyle konuştu: "Şiar ile birlikte İncirlik'ten Adana merkeze mobiletle geliyorduk. Türkkuşu Kavşağı'na geldiğimizde bir taksinin motosiklete çarptığını hissettim. O arada değişik yönlerden silah sesleri geldi. Şiyar yere düştü. Birkaç kişi üzerine atladı. Beni de yakaladılar."
Mahkeme heyeti, emniyet amiri D.Ö. hakkındaki tutuklama istemini reddederek duruşmayı erteledi.