'Yargısız infaz' eylemi

Bir dönem Türkiye'de gündemden düşmeyen, 'yargısız infaz' iddiaları, Adana'daki olayla yeniden gündeme geldi. İnsan Hakları Derneği üyeleri (İHD), Adana'da güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada ölen Şiar Perinçek'in yargısız infaz sonucu öldürüldüğünü öne sürerek polisi ve İçişleri Bakanlığı'nı protesto etti

Bir dönem Türkiye'de gündemden düşmeyen, 'yargısız infaz' iddiaları, Adana'daki olayla yeniden gündeme geldi. İnsan Hakları Derneği üyeleri (İHD), Adana'da güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada ölen Şiar Perinçek'in yargısız infaz sonucu öldürüldüğünü öne sürerek polisi ve İçişleri Bakanlığı'nı protesto etti.
İHD Genel Başkanı Hüsnü Öndül ve genel merkez üyeleri, Emniyet yetkililerine İçişleri Bakanlığı önüne siyah çelenk koyacaklarını iletti. Emniyet bu talebi geri çevince, dernek yöneticileri üzerinde, 'Şiar Perinçek öldü, yargısız infazlara hayır' yazısının yer aldığı siyah çelengi bakanlığın yanında bulunan parktaki Şehitler Anıtı'na bıraktı.
Öndül, Şiar Perinçek'in İHD Genel Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğu ve Güneydoğu Temsilcisi Mehdi Perinçek'in oğlu olduğunu belirterek, polisin yargısız infaz yaptığını öne sürdü.
Yönetim Kurulu Yusuf Alataş da İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'ya hitaben yazdıkları mektubu okudu. Şiar Perinçek'in ölümü ile ilgili görgü tanıkları bulunduğu ifade edilen mektupta, 'Perinçek'in ölümü konusunda ulusal ve ulusalüstü hukuk ile insan hakları dayanışmasının sağladığı meşru yolların kullanılacağı' kaydedildi. Mektupta, ayrıca Bakan Aksu'dan olayın üzerine gidilerek, gerekli soruşturmayı yapması da istendi. Mektup, Aksu'ya iletilmek üzere ilgililere teslim edildi.
Şiar Perinçek'in PKK'lı olduğu ve Adana'da eylem hazırlığı yaparken 27 Mayıs'ta polisle girdiği çatışmada öldüğü belirtilmişti.