Yargısız infaz için yasal dayanak

Güvenlik güçlerinin 'teslim olmadıkları için' zanlıları öldürmesine yasal dayanak sağlayan tasarı, Anayasa Mahkemesi kararına rağmen yine gündemde.

ANKARA - Güvenlik güçlerinin daha önce Anayasa Mahkemesi kararıyla kaybettiği 'teslim olmama' gerekçesiyle zanlıları sokakta, ev ve işyeri baskınlarında öldürmesine ilişkin yasal dayanak, TBMM'de yeniden hazırlandı. İçişleri Komisyonu'nda kabul edilen tasarı, güvenlik güçlerinin 'orantılı' olmak kaydıyla hedefe doğrudan ateş açmasını yasal açıdan mümkün kılıyor.
İptalin yerine hazırlanan tasarı şöyle:
"Terör örgütlerine karşı icra edilecek operasyonlarda, teslim ol emrine itaat edilmeyerek, silah kullanmaya teşebbüs edilmesi halinde, kolluk görevlileri, tehlikeyi etkisiz kılabilecek ölçü ve orantıda, doğruca ve duraksamadan hedefe karşı silah kullanmaya yetkilidir."
Ancak bu düzenleme de Anayasa Mahkemesi'nin iptal gerekçelerini tam olarak karşılamıyor. Tasarı bu haliyle yasalaştığında, güvenlik güçleri 'teslim ol çağrısına uymadığı' gerekçesiyle doğrudan ve duraksamadan ateş edebilecek. 1999 yılında Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilen, ancak iptali 2002'yi bulan madde şöyleydi:
"Terör örgütlerine karşı icra edilecek operasyonlarda teslim ol emrine itaat edilmeyerek silah kullanmaya teşebbüs edilmesi halinde kolluk kuvveti görevlileri, failleri etkisiz kılmak amacıyla doğruca ve duraksamadan hedefe karşı ateşli silah kullanmaya yetkilidir."