Yargısız infaz', 'yalancı tanık'la kapatıldı

Yargısız infaz', 'yalancı tanık'la kapatıldı
Yargısız infaz', 'yalancı tanık'la kapatıldı
Askerin karıştığı yargısız infaz, askerin bulduğu yalancı tanıkla kapatıldı dosya kapatıldı. Avukat Mahmut Kaçan, kararı skandal olarak niteleyerek, Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını söyledi.

RADİKAL- İranlı kaçakçı Senar Khaledi’nin öldürülmesine ilişkin soruşturma dosyası kapatıldı. Askeri mahkeme, kaçakçıyı öldüren askerlerin yönlendirmesiyle yalan beyanda bulunan bir tanığın ifadesine dayanarak, “Kaçakçının köyden ateşlenen bir silah sonucunda ölmüş olabileceğini” iddia etti. Mahkeme ayrıca, şüpheli uzman çavuşun “Havaya ateş ettim” demesini yeterli buldu. Avukat Mahmut Kaçan, kararı skandal olarak niteleyerek, Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyledi.

YALANCI TANIĞIN BEYANI DAYANAK SAYILDI  
Jandarma Genel Komutanlığı 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nin 16 Ekim’deki kararında, Senar Khaledi’nin öldürülmesi olayında atış mesafesinin belirlenemediği kaydedildi. Çevrede bulunan boş kovanların Uzman Çavuş Tuncay Şahin’in silahından çıkmışsa da şüphelinin, “Havaya ateş ettim” dediği belirtildi. Olay yerinde boş kovan bulunmasının tek başına cinayet delili sayılamayacağı savunulan kararda, “Önemli olanın, maktulün ölümüne sebep olan mermi çekirdeğinin şüphelinin silahından ateşlendiğinin ortaya konulabilmesi olduğu ancak böyle bir tespitin yapılamadığı” belirtildi. Şüpheli askerlerin köy yönünden ateş edildiğini söyledikleri kaydedilirken, köylüler veya diğer askerlerin silahından çıkmış kovanlara ilişkin bir belirleme olmadığı belirtildi. Yalancı tanık Muhammadi’nin “dosya kapsamı itibariyle aksi ortaya konulamayan” ifadesinde, olayda Khaledi’nin yanında olduğunu, cinayetin askerler tarafından işlenmediğini, askerlerin havaya ateş ettiklerini söylediği anlatıldı. Bu nedenle, Klaledi’nin şüpheli Tuncay Şahin veya bir başka asker tarafından öldürüldüğüne ilişkin yeterli delil olmadığı iddiasıyla kovuşturmaya yer olmadığı yönündeki kararın yasaya uygun olduğu belirtildi. Bu nedenle itirazların reddedildiği açıklanarak, dosya savcılığa iade edildi.   

Avukat Mahmut Kaçan, “Başından beri yalancı tanık beyanının dosyadan çıkarılmasını istemiştik. İlginç olan şudur: Soruşturma kapsamında görgü tanığı olan köylülerin beyanları dikkate alınmamış, tamamen şüpheli askerler ve yalancı tanığın beyanlarına itibar edilerek hüküm kurulmuştur. Etkin ve tarafsız bir soruşturma yürütülmemiştir. Yargı maalesef yargısız infazın faillerini koruma yönünde tavır almıştır.” dedi.