Yargısız infaza beraat onandı

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, yasadışı örgüt üyesi olduğu için Küçükköy'de bir evin bodrum katında öldürülen Süleyman...
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - Yargıtay 9. Ceza Dairesi, yasadışı örgüt üyesi olduğu için Küçükköy'de bir evin bodrum katında öldürülen Süleyman Örs davasında, sanık polis Sami Şen hakkındaki beraati onadı. Beraat kararını, olayın 'yargısız infaz' olduğunda ısrar eden savcı İbrahim Babür temyiz etmiş ve Şen'in cezalandırılmasını istemişti.
Küçükköy'de 9 Haziran 1997'de polisin düzenlediği operasyonda, 24 yaşındaki Örs, yasadışı örgüt üyesi olduğu gerekçesiyle bir evin bodrum katında öldürülmüş, Örs'ün vücudundan 48 kurşun çıkmıştı. Kurşunlardan yedisinin o dönemde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli Sami Şen'e ait olduğunun belirlenmesi üzerine dava açılmıştı. Örs'ün silahsız olduğu ve çatışmaya girmediği, mahkeme dosyasında delil olarak eklenen telsiz konuşmalarıyla ortaya çıkmıştı.
Eyüp 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yaklaşık üç yıl süren davada, deliller olayın yargısız infaz olduğunu ortaya koyarken, savcı Babür de esas hakkındaki görüşünde, sanık polisin
'zaruret sınırını aştığı' gerekçesiyle cezalandırılmasını istemişti. Ancak mahkeme, Şen'in, üzerine atılı suçu meşru müdafaa sırasında işlediği gerekçesiyle beraatini kararlaştırmıştı.
Özendirici karar
Duruşmalarda sanığın cezalandırılması yönünde görüş bildiren savcı Babür, beraat kararını temyiz etmişti. Babür, Örs'ün yakın mesafeden açılan ateşle öldürüldüğüne dikkat çekmiş ve sanık polisin 8 yıl hapis istemiyle yeniden yargılanmasını istemişti.
Davayı görüşen Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Eyüp 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karara uydu ve sanık polis Sami Şen'in beraatini onadı. 'Karar düzeltme' isteminde bulunacaklarını söyleyen dava avukatları, yaşanan olayın yargısız infaz olduğuna dair kesin kanıtlar bulunduğunu belirterek, işkence ve yargısız infaz karnesi oldukça zayıf olan Türkiye'de Yargıtay'ın bu kararının 'özendirici' olabileceğini söyledi.