Yargısız infazlar için müdahil olamadılar

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Mahmet Ağar'ın 'cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak' suçlamasıyla yargılandığı davada, yargısız infazlar sonucu hayatını kaybeden dokuz kişinin yakınlarının 'davaya müdahil olma' talebini reddetti.
MESUT HASAN BENLİ


Ağar, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın dünkü duruşmasına katılmadı. Duruşmaya, Ağar’ın avukatı Abdulkadir Toluç ile 1993-1994 döneminde İstanbul’da polis operasyonu sonucu öldürüldüğü iddia edilen İbrahim Yalçın Arıkan ve Nurten Demir’in yakınları Mualla Arıkan ve Kibar Demir’in avukatları katıldı.
Avukat Selçuk Kozağaçlı, Arıkan ve Demir adına mahkemeden müdahillik talebinde bulundu. Kozağaçlı, “İbrahim Yalçın Akpınar İstanbul Bahçelievler’de 24 Mart 1993’te, Nurten Demir de 14 Temmuz 1992’de İstanbul Kasımpaşa’da kaldığı evde polis operasyonu sonucu katledilmişlerdir” dedi. Akpınar ve Demir’i öldürmekten sorumlu olduğu iddiasıyla yargılanan özel harekatçı Ayhan Çarkın’ın beraat ettiğini belirten Kozağaçlı, “Sanık Ağar’ın, Çarkın’la birlikte suç örgütü oluşturduğu sabittir. Çarkın, bizim müvekkillerimize zarar veren suç örgütünün üyesidir” dedi. Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, Cumhuriyet savcısının da görüşü doğrultusunda Kozağaçlı’nın müdahillik talebini reddetti. Böylece mahkeme, daha önceki kararlarıyla birlikte dokuz ailenin davaya müdahil olma taleplerini reddetmiş oldu.