Yargıtay: 16'sından küçük evliliğe izin yok

ANKARA - Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, 16 yaşını doldurmayan genç kızın evlenmesine izin veren yerel mahkeme kararını, sonuca etkili olmamak üzere kanun yararına bozdu.
İzmir’de 16 yaşını doldurmamış bir kızın evlenmesine izin verilmesi istemiyle dava açıldı. İzmir 12. Aile Mahkemesi,  kızın evlenmesine izin verdi. Adalet Bakanlığı’nın itirazı üzerine dosya Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’ne gitti. Daire, yerel mahkeme kararını sonuca etkili olmamak üzere kanun yararına bozdu. Kararda, 1 Ocak 2002’de yürürlüğe giren Türk Medeni Kanunu’nun 124/2. maddesi ile ‘...ancak hâkim, olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple 16 yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir’ hükmünün getirildiği hatırlatıldı.
Evlenmesine izin istenen 16 Aralık 1992 doğumlu genç kızın dava tarihinde 16 yaşını doldurmadığının anlaşıldığı belirtilen kararda, “Mahkemece yasal şartların oluşmaması nedeniyle davanın reddine karar verilmesi gerekirken Türk Medeni Kanunu’na aykırı olarak evlenmeye izin verilmesi usul ve yasaya aykırıdır. Bu nedenle hükmün sonuca etkili olmamak üzere bozulmasına oybirliğiyle karar verildi” denildi. Karar, çiftin kıyılmış nikâhını etkilemeyecek. (aa)