Yargıtay Başkanı: Barış için taraflar fedakarlık yapmalı

Yargıtay Başkanı: Barış için taraflar fedakarlık yapmalı
Yargıtay Başkanı: Barış için taraflar fedakarlık yapmalı
Yargıtay Başkanı Ali Alkan, "Barış sürecinin sonuca ulaşma mecburiyeti var. Tarafların fedakarlıklar yaparak ortak bir sonuca ulaşması lazım" dedi.

ANKARA - Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Ceza Yargılamasında Yasa Yolu olarak Temyiz ve İtiraz konulu sempozyuma girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin yeni anayasa yapımına ilişkin sorusu üzerine Alkan, yeni anayasa ihtiyacının toplumun tüm kesimlerince kabul edildiğini söyledi.

Yeni anayasanın mutlaka toplumsal mutabakatla gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizen Alkan, "Kamuoyundan öğrendiğimiz kadarıyla 1-2 partinin anlaşmasıyla yapılacağı ifade ediliyor. Şahsen böyle bir anayasanın yapılması halinde, bunun hemen ertesi gün toplumsal mutabakatı sağlamadığı için yine meşruiyeti tartışılır hale gelecektir" diye konuştu.

Alkan, siyasi dinamiğin bunu çözmeye yeterli ve ehil olduğunu ifade etti.

Yeni anayasayla ilgili kırmızı çizgilerinin ne olduğu sorulan Alkan, "Mutlaka uluslararası sözleşmeleri, evrensel hukuk ilkelerini kapsaması, özgürlükçü anayasa olması lazım. Kırmızı çizgimiz uluslararası sözleşmeler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ilkeleri esas alınmalı" ifadesini kullandı.

Çözüm sürecine ilişkin soruya karşılık ise Alkan, " Türkiye 'ye acilen barışın gelmesine ihtiyaç var. Bu durum, sonsuza kadar sürdürülerek varlığını devam ettirmesi mümkün değil. Barış sürecinin sonuca ulaşma mecburiyeti var. Tarafların fedakarlıklar yaparak ortak bir sonuca ulaşması lazım" yanıtı verdi. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/113203511320352

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  çözüm süreci - birdost33

  BOP'nin temel taşı durumunda olan IRAK'ın parçalanıp Kuzeyinde bağımsız Kürt devleti'nin temelini oluşturan bu günkü durumuna Türkiyemizin koruyucu olabilmesinin önşartı, PKK teröristlerini etkisizleştirmeden, içimize yerleştirilmesine göz yumulan birkaç yüz kişilik gurubun KUZEY IRAK'a geçmesini temin ve ve İmralıdaki bebek katilinin de itibarı iade edilerek siyasi muhatap kabulüdür ki, çıngıraklı yılan dediğimiz Amerika ve onun akıl hocası İngilizlerin teşviki ve baskısıyla siyasi iktidar avukatlat kanalıyla hem İmralı ve hemde Kandildekiler ile irtibatı temin etmiş ve bilâhare OSLO'da devlet PKK ile masaya oturtulmuştur. Zorlamala çözüm yapılamaz.

  Fedakarlık tek taraflı - nesimk

  Bugüne kadar hep kürtler ,kürt özgürlük hareketi fedakarlık yaptı. Devletten daha somut bi fedakarlık gelmedi. köy isimleri mi geri iade edildi,seçim barajı mı düşürüldü,10.000 yakın KCK tutuklusu mu serbest kaldı devlet ne fedakarlığı yapıyor? Çözüm denildi 3 Kadın pariste suikaste uğradı kürtler çözüm olacaksa bu ölümler son olsun diye gık demedi, Roboski Raporu tam bir saçmalık yine çözüm için bi şey denilmiyor ama artık devletin de bi fedakarlık zamanı gelmedi mi?