Yargıtay Başkanı: Karar tamamen hukukidir

Yargıtay Başkanı Özkaya, "Türk yargısı hiçbir zaman siyasi amaçlarla karar vermemiştir" dedi.

Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, 9. Ceza Dairesi'nin eski dört DEP milletvekili hakkında verdiği tahliye kararının tamamen hukuki olduğunu belirterek, "Türk yargısı hiçbir zaman siyasi amaçlarla karar vermemiştir, vermeyecektir" dedi.
Özkaya, makamında bir grup gazeteciye 9. Ceza Dairesi'nin eski DEP'li milletvekilleri hakkında verdiği tahliye kararının ardından basın yayın organlarında yer alan değerlendirmeler hakkında açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı. DEP davasının sürecini anlatan Özkaya, bütün tutuklu dosyalarında olduğu gibi eski DEP milletvekilleriyle ilgili dava dosyasında da aynı sürecin işlediğini söyledi. Dava sürecinde başta Anayasa'nın 90. maddesi olmak üzere çeşitli uyum yasalarıyla bir çok değişiklik yapıldığını ifade eden Özkaya, 9. Ceza Dairesi'nin kararını, tamamen hukuki gerekçelerle verdiğini kaydetti. Kararın siyasi gerekçelerle verildiği şeklinde yorumlar yapıldığını anımsatan Özkaya, "Türk yargısı hiçbir zaman siyasi amaçlarla karar vermemiştir, vermeyecektir. Ancak verilecek kararların siyasi sonuçları olabilir. Bu sonuçlarla ilgili yapılan yorumlar da yapanları ilgilendirir" diye konuştu. Özkaya, yargılama sürecinin halen devam ettiğini belirterek, bu aşamada yargıya yönelik telkin ve tavsiyede bulunmanın yanlışlığına işaret etti.

'Hata yapılmışsa düzeltilir'
Özkaya, şöyle devam etti: "Kimsenin Türk yargısına müdahale etmesi, baskı altına alma yetkisi yoktur. Bir yerel mahkeme hata yapmışsa üst mahkemeler düzeltir. Bu davada da dosya geldi, başsavcılık inceledi, tebliğnamesini hazırladı ve usulden bozma istedi. 9. Ceza Dairesi, her tutuklu dava dosyasında olduğu gibi bu dosyayı ön incelemeye aldı ve cezaevinde kaldıkları süre, daha sonra verilecek muhtemel kararı gözeterek ileride telafisi mümkün olmayacak zararların doğmasını önlemek için böyle bir karar verdi. Bir insanın cezaevinde yattığı süre az ise bunu tamamlattırırsınız, ancak bir gün dahi fazla yatırmanın telafisi yok. Bu tazminatla da açıklanamaz. Her yargıç bu durumu gözetir, tutuklu dosyalarda bu durum gözetilir, 9. Ceza Dairesi bunu yaptı."
DEP davasında hukuki sürecin devam ettiğini, 9. Ceza Dairesi'nin temyize ilişkin kararını dosyayı inceleyerek daha sonra vereceğini ifade eden Özkaya, şunları kaydetti: "Bu dosyaya bir takım siyasi sonuçlar bağlamak fevkalade yanlıştır. Yargıtay, hukuka, uluslararası sözleşmelere ve vicdanına göre bir karar vermiştir. Yargıyı etki altına alacak, telkinde bulunacak yorumlardan kaçınmak gerekir. Bu yargı bağımsızlığının, tarafsızlığının gereğidir. Bu hukuk devleti ilkesinin olmazsa olmaz koşuludur."

Gül'ün sözleri
Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün, eski DEP milletvekillerini bir daha cezaevine girmelerinin mümkün olmadığı yönündeki sözlerinin anımsatılıp, görüşlerinin sorulması üzerine Özkaya, davanın sürdüğünü, Yargıtay'ın esasa ilişkin vereceği kararın henüz belli olmadığını söyledi. Özkaya, "Bu tür açıklamalar sadece söz sahiplerini bağlar. Hukukla, davayla ilgisi olmayan sözlerdir. Karar daha belli değil. Tahmin yapmak da mümkün değildir" dedi.