Yargıtay Başkanlığı önünde öldürülen savcı için anma töreni düzenlendi

Yargıtay Başkanlığı önünde öldürülen savcı için anma töreni düzenlendi
Yargıtay Başkanlığı önünde öldürülen savcı için anma töreni düzenlendi
Yargıtay Başkanlığı'nda, İstanbul Adliyesi'nde gerçekleştirilen saldırı sonucu öldürülen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için anma töreni düzenlendi.

RADİKAL-Yargıtay Başkanlığı'nda, İstanbul Adliyesi'nde gerçekleştirilen saldırı sonucu şehit olan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz için anma töreni düzenlendi. Yargıtay 1. Başkanvekili Seyit Çavdar, "Bu hain eylem aslında cumhuriyetin temel ilkelerine, ülkenin birlik ve bütünlüğüne yönelik bir saldırıdır. Yaşanan vahim olay tarihimizde kara leke olmanın ötesinde herkesin ve her kesimin daha duyarlı davranmasını gerektirecek acı bir örnektir. Yargısal erk kişisel değil, yüce Türk milleti adına kullanılan bir yetkidir" dedi.
Bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşma yapan Yargıtay 1. Başkanvekili Seyit Çavdar, "Dün gerçekleştirilen menfur saldırı ile Türk yargısı en acı gününü yaşamış, Cumhuriyet Savcımız merhum Mehmet Selim Kiraz görevini yaptığı sırada şehit edilmiştir. Bu hain eylem aslında cumhuriyetin temel ilkelerine, ülkenin birlik ve bütünlüğüne yönelik bir saldırıdır. Yaşanan vahim olay tarihimizde kara leke olmanın ötesinde herkesin ve her kesimin daha duyarlı davranmasını gerektirecek acı bir örnektir" ifadelerini kullandı.


YARGISAL ERK KİŞİSEL DEĞİL, YÜCE TÜRK MİLLETİ ADINA KULLANILAN BİR YETKİDİR
Devlet görevinde belirli mevkide bulunan kişiler kullandıkları yetkiyi, kendilerine yüklenen ağır sorumluluğu taşıyarak kullanırlar. Bu bağlamda yargısal erk kişisel değil, yüce Türk milleti adına kullanılan bir yetkidir. Bu, hiçbir zaman unutulmamalıdır. Şehidimiz Kiraz'a Allah'tan rahmet, aziz milletimize sabır ve kederli ailesine başsağlığı diliyoruz. Yargı şehidimiz merhum Mehmet Selim Kiraz'ın aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz" diye konuştu. 

ANKARA/DHA