Yargıtay Başsavcılığı: Yasin Hayal'e verilen bombalama cezası onansın

Hrant Dink suikastinin azmettiricisi olarak tutuklanan Yasin Hayal'in tartışmalı şekilde tahliye edildiği bombalama davasında Yargıtay Başsavcılığı, hapis cezasının onanmasını istedi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Hrant Dink suikastinin azmettiricisi olarak tutuklanan Yasin Hayal'in tartışmalı şekilde tahliye edildiği bombalama davasında Yargıtay Başsavcılığı, hapis cezasının onanmasını istedi.
Yasin Hayal'in, 24 Ekim 2004 tarihinde McDonald's'ın önüne koyduğu parça tesirli bomba, beşi çocuk olmak üzere altı kişinin yaralanmasına neden olmuştu. Olayla bağlantılı Erhan Tuncel de 27 Ekim 2004'te polise ifade vermiş, Hayal de üç gün sonra İstanbul'da yakalanmıştı.
1 Şubat 2005'teki ilk duruşmada üniversite öğrencisi Tuncel ve iki arkadaşı yoktu. Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi, altı yıl sekiz ay hapis cezasına çarptırdığı Yasin Hayal'in, iyi halden tahliyesine karar vermişti. 11 ay tutuklu kalan Hayal, 13 Eylül 2005'te salıverilmişti. Hayal'in dosyası, Temmuz 2006'da Yargıtay'a gönderilmiş, ancak Dink suikastine kadar Yargıtay'ın dosyanın kapağını bile açmadığı ortaya çıkmıştı.
Neden 'mevzuat'
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, dün Hayal hakkındaki kararın Trabzon'dan geldiği haliyle onanmasını istedi. Hayal'in dosyası, Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nde görüşülecek. İlgili daire başsavcılığın da talebini yerinde görür ve kararı onaylarsa Hayal, 21 ay daha hapis yatacak. Sanığın lehine bozma halinde ise dava yeniden ilk mahkemesinde görülecek. Ancak başsavcılık, tebliğnamesinde mahkemenin dinleme kararına rağmen Erhan Tuncel'i neden dinlemediğinin hesabını sormadı. Bunun nedeni 'mevzuat'la açıklandı. Yargıtay kaynakları, Hayal hakkındaki kararın kendi avukatlarınca temyiz edildiğini, kamu adına Trabzon Başsavcılığı ya da olaydan zarar görenlerce temyiz edilmediğine işaret etti. Kaynaklar, Başsavcılığı'nın aleyhe temyiz olmadığı için bozma isteme yetkisinin bulunmadığını kaydetti.
Bu yüzden de usul ya da esas açısından bozma istenemedi.