Yargıtay Başsavcılığı'na göre Şemdinli örgüt işi değil

Yargıtay Başsavcılığı, Şemdinli'deki bir kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalamanın 'basit cinayet davası' gibi değerlendirilmesinde ısrarlı. Başsavcılık davayla ilgili temyiz dosyasını terör ve örgüt davalarına bakmakla yetkili 9. Ceza Dairesi'ne gönderen
1. Daire kararına itiraz etti.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yargıtay Başsavcılığı, Şemdinli'deki bir kişinin ölümüyle sonuçlanan bombalamanın 'basit cinayet davası' gibi değerlendirilmesinde ısrarlı. Başsavcılık davayla ilgili temyiz dosyasını terör ve örgüt davalarına bakmakla yetkili 9. Ceza Dairesi'ne gönderen
1. Daire kararına itiraz etti.
Şemdinli'deki Umut Kitabevi 9 Kasım 2005'te bombalanmış ve Mehmet Zahir Korkmaz yaşamını yitirmişti. Olayın ardından vatandaşlar bombalamanın faili sanıklar eski PKK itirafçısı Veysel Ateş ile astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz'i yakalamıştı. Söz konusu üç şahıs hakkında 'ülke bütünlüğü ve devletin birliğini bozmaya yönelik eylemde bulunmak-adam öldürmek' suçlarından dava açılmıştı. Mahkeme sanık astsubayları 39 yıl 10'ar ay hapse mahkûm ederken 'terör örgütü-devletin birliğine yönelik eylem' yerine, 'çete, bomba ve öldürme' suçlarını esas almıştı.
Karar temyiz edilince Yargıtay Başsavcılığı hazırladığı tebliğnamede
'bombayı bu sanıklar attı, sanıklar çete' tespitine karşı çıkmış, kararın hem usul hem esas yönünden bozulmasını, davanın da Van yerine Hakkâri'ye naklini istemişti.
Temyiz incelemesi geçen hafta sonuçlandırılmıştı. Cinayet davalarına bakmakla yetkili Yargıtay 1. Dairesi oyçokluğuyla görevsizlik kararı vermiş ve iddianamedeki sunum dikkate alınarak davanın örgütlü terör ve devlete karşı suçlara bakmakla yetkili Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne göndermişti. Dairenin iki üyesi, görevsizlik kararına itiraz edip davanın 1. Ceza tarafından karara bağlanması gerektiğini savunmuştu.
Görevsizlik kararına itiraz
Bu görevsizlik üzerine dosyanın 9. Ceza Dairesi'ne gitmesi beklenirken yeni bir gelişme daha oldu. Daha önce dosyayı cinayet davalarına bakmakla yetkili 1. Ceza Dairesi'ne gönderen Başsavcılık, bu dairenin verdiği görevsizlik kararına itiraz etti. Başsavcılık, davanın örgüt ve terör davası olarak 9. Ceza'da görülmesinin doğru olmayacağını bir kez daha bu itirazında dile getirdi.
Bu itiraz nedeniyle Şemdinli davası şimdi, görevli dairenin belirlenmesi için üst kurul sıfatıyla Yargıtay Ceza Genel Kurulu'na gidecek. Kurulun verdiği karar bağlayıcı olacak, Şemdinli davasının gövrüleceği adres de netleşecek.