Yargıtay: Bucak beraat edemez

Yargıtay, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin eski DYP milletvekili Sedat Bucak hakkında, 'Susurluk çetesi' davasında verdiği beraat kararını bozdu. Bucak, yeniden yargılanacak.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yargıtay, 'Susurluk Çetesi'yle ilgili 'Siyasilere dokunulmadı' eleştirilerine çarpıcı bir yanıt verdi. 8. Ceza Dairesi, uzun süre dokunulmazlığı nedeniyle yargılanamayan, sonra da 'Çete lideri değil, kahraman' övgüsü eşliğinde beraat eden Susurluk davası sanıklarından eski DYP Milletvekili Sedat Bucak hakkındaki kararı oybirliğiyle bozdu. Mahkeme bozmaya uyarsa Bucak'a aynı davadan hüküm giyen Korkut Eken gibi altı yıl hapis cezası verilebilecek.
3 Kasım 1996'da meydana gelen Susurluk kazasıyla ortaya saçılan çete ilişkileriyle ilgili davada Özel Harekâtçı İbrahim Şahin ve eski MİT'çi Korkut Eken, 'çete kurmak-yönetmek' suçundan altışar yıl, özel timci eski polisler Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Oğuz Yorulmaz, Enver Ulu, Mustafa Altunok, Ercan Ersoy ve Ziya Bandırmalıoğlu ile Sedat Bucak'ın şoförü Abdülgani Kızılkaya, ülkücü katliam hükümlüsü Haluk Kırcı, uyuşturucu kaçakçısı Yaşar Öz, ile öldürülen kumarhaneci Ö. Lütfü Topal'ın iş ortakları Sami Hoştan ve Ali Fevzi Bir dörder yıl hapis cezası almıştı.
Dokunulamadı
Ancak, Susurluk kazasından yaralı kurtulan milletvekili Bucak'a dokunmak kolay olmamıştı. Aralık 1997'de dokunulmazlığı kaldırılan Bucak hakkında şu suçlardan 11 ile 20 yıl arasında ağır hapis cezası istenmişti: 'Aranan Abdullah Çatlı'nın yerini bildiği halde saklamak, Suç işlemek için çete kurmak, vahim nitelikte silah bulundurmak.'
18 Nisan 1999 seçimlerinde yeniden milletvekili seçilince yargılaması durdurulan Bucak'a ancak 3 Kasım'da Meclis'e giremeyince dokunulabilmişti.
26 Haziran 2003'teki duruşmada İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Bucak'ın, Çatlı'nın yerini bildirmemek ve vahim nitelikli silah bulundurmak suçlarını af kapsamına alıp ertelerken, çete suçlamasından ise 'delil yetersizliğinden' beraat vermişti.
Bu süreci tersine çevirecek ilk adımı İstanbul Başsavcılığı atmış; beraati Yargıtay'da temyiz etmişti. Yargıtay Başsavcısı da 'birlikte olduğu kişiler ile otomobilindeki silahlar dikkate alındığında suç subuta ermiştir' diyerek Bucak'ın cezalandırılmasını istemişti.
Bucak davası dün, Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nde karara bağlandı. Daire, Bucak'a beraat veren mahkemenin gerekçelerini paylaşmadı. Daire Bucak'a ceza verilmesi gerektiği görüşüyle oybirliğiyle esastan bozma kararı verdi.
Bucak, karar düzeltme isteminde bulunsa da bu yoldan sonuç alınması zor görüldüğünden dava yeniden İstanbul mahkemesine dönecek. Mahkeme, eski beraat kararında direndiğinde ise konu Yargıtay Ceza Genel Kurulu gündemine gelecek.
Savcı: Devletin yanında
Bozulan beraat kararı verilirken en çok savcı Orhan Erbay'ın şu mütalaası tartışılmıştı:
"Sanığın Bucak aşireti Şeyh Sait isyanında devletin yanında yer almış, terör örgütlerine karşı korucularla mücadele etmiştir. 12 Eylül öncesi aşiret çatışmalarında düşman sahibi olan sanık, belli kesimce hedef olmuştur. Çatlı'nın 'üst düzey kişiler tarafından saygı görmesi, takdir edilmesi' nedeniyle aranan biri olduğuna ihtimal verememiştir."