Yargıtay: Camiler kamu malı değildir

Yargıtay: Camiler kamu malı değildir
Yargıtay: Camiler kamu malı değildir
Camilerdeki hırsızlık olaylarıyla ilgili davaların temyiz incelemesi, camilerin statüleriyle ilgili bir sonuç doğurdu. Yargıtay: Cami kamu malı değildir.
Haber: MESUT HASAN BENLİ - hasan.benli@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Yargıtay, camilerde hırsızlık suçuna ilişkin önüne gelen üç ayrı davada, camilerin kamu malı sayılıp sayılmayacağını tartıştı. Yerel mahkemeler, camileri kamu malı sayarak hırsızları, ‘kamu malına zarar verme suçu’ndan cezalandırırken Yargıtay, bu değerlendirmeye karşı çıktı ve sanıkların ‘ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme’ suçundan cezalandırılması gerektiğine hükmetti.
Sakarya’da Aziz A, isimli hırsız, Şeker Camii’nin, camını kırmak suretiyle içeriye girip içerde imam odası olarak kullanılan bölmede bulunan 30 TL parayı çaldı. Olay yerinde yapılan incelemede alınan parmak izleri daha önce de hırsızlık olayına adı karışan Aziz A’ya ait olduğu belirlendi. Aziz A, hakkında Sakarya 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davaya bakan mahkeme , sanığın ‘kamu hizmetine tahsis edilmiş olan caminin camlarını kırarak hırsızlık yaptığı’, bu nedenle ‘kamu malına zarar verme suçu’ işlediği gerekçesiyle 1 yıl hapis cezası verdi.
Benzer bir olay da Erzincan’da yaşandı. Erzincan’da Yılmaz Y, isimli kişi önce caminin altında bulunan işyerinde hırsızlık yaptı. Aynı kişi daha sonra iş yerinin üzerinde bulunan Terzibaba Camii’ne girdi ve burada bulunan imamın odası ve ezan okuma odalarına zarar verdi. Yılmaz Y, hakkında da Erzincan 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme, sanığı ‘kamu malına zarar verme’ suçundan cezalandırdı. Yalova’da ise, Mehmet Raşit E, isimli kişi de Hacı Mehmet B., camiinde bulunan imam odasının kapısını kırarak, odada bulunan bozuk paraları çaldı. Bu kişi hakkında da Yalova 1. Asliye Ceza Mahkemesi de, Yılmaz Y’yi kamu malına zarar verme suçundan cezalandırdı.
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, üç yerel mahkemenin kararını bozdu. Yargıtay, sanıkların, TCK’nın ‘kamu malına zarar verme’ suçunu düzenleyen maddeden değil, ‘ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme’ suçunu düzenleyen maddeden cezalandırılması gerektiğini vurguladı.

Kamu malı değil, ibadethane
Yargıtay’ın bozma kararlarına Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. Başsavcılık itirazında, kararın bozulmasında pratik bir yarar olmayacağını savundu. Başsavcılığın itirazı üzerine dava dosyaları Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun gündemine geldi. Kurul, itirazları reddetti, camileri ‘kamu malı olarak saymayan’ yorumun haklı olduğuna hükmetmiş oldu. Aksi yöndeki karar, Alevilere ait cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmediği bir ortamda camilerin kamu malı olarak sayılması tartışmalara neden olacaktı.


  http://www.radikal.com.tr/113197411319743

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  NASIL YANİ - HARAYDIN

  Bir şeyin bir sahibi olur. Hiçbirşey sahipsiz ortada kalamaz. Şey dediğiniz şey üç şeydir. Başka şey yoktur. Özel, kamu, üçüncü sektör(dernek, vakıf, siyasi parti, sendika, diğer STK). Camiler diğer ikisinin değil kamunun da değilse, kimindir? Diyanet vakfı her camiye bir şube yetkisi vermeli ve camiler Diyanet Vakfı ve bu şubelere devredilmeli, vakıflara ait camilerde bu vakfa 49 yılığı 1 TL den kiraya verilmelidir. O zaman camilerin sahibi Diyanet vakfı ve dolayısıyla Cami vakıflarının olur. Vakıf yönetim kurulu en fazla bağış yapanlardan 8 kişi bir de Diyanet temsilcisi(imam) olarak 9 kişi olmalıdır.

  modern ibadethaneler - scaleSpace

  kamu malı olan modern ibadethaneler de var. hem de her köşede. içine kartınızı sokup şifrenizi girdiğinizde bambaşka bir dünyanın kapılarını açıyor size.

  dogru yanit - 14Bernard

  Kamu mali degil evet ama neden devlet memuru imamlar calisiyor.Bir de buna duzenleme gelmeli.Ibadethane statusu iyice aciklanmali.Vatanimdaki klise,sinagog ve diger ibadet niteliginde kullanilan alanlarin cogu vakif ve cemiyetlerin.Maalesef halka acik ibadet yerlerinde bu tip hirsizliklar cok.Victor Hugo nun Sefiller kitabindaki jean val jean bile 1840 li yillarda kliseyi soymustu.Hirsizlik cok kotu bir aliskanlik ve 21.yy da dunyanin her yerinde cilginca artti.Bu acliktan degil romanda ki gibi sebeblerden degil simdilerde kotu karakterden yapiliyor.ayrica kolali yakali hirsizlar ise dunyada basi cekiyor.