Yargıtay: Camiler kamu malı değildir

Yargıtay: Camiler kamu malı değildir
Yargıtay: Camiler kamu malı değildir
Camilerdeki hırsızlık olaylarıyla ilgili davaların temyiz incelemesi, camilerin statüleriyle ilgili bir sonuç doğurdu. Yargıtay: Cami kamu malı değildir.
Haber: MESUT HASAN BENLİ - hasan.benli@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Yargıtay, camilerde hırsızlık suçuna ilişkin önüne gelen üç ayrı davada, camilerin kamu malı sayılıp sayılmayacağını tartıştı. Yerel mahkemeler, camileri kamu malı sayarak hırsızları, ‘kamu malına zarar verme suçu’ndan cezalandırırken Yargıtay, bu değerlendirmeye karşı çıktı ve sanıkların ‘ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme’ suçundan cezalandırılması gerektiğine hükmetti.
Sakarya’da Aziz A, isimli hırsız, Şeker Camii’nin, camını kırmak suretiyle içeriye girip içerde imam odası olarak kullanılan bölmede bulunan 30 TL parayı çaldı. Olay yerinde yapılan incelemede alınan parmak izleri daha önce de hırsızlık olayına adı karışan Aziz A’ya ait olduğu belirlendi. Aziz A, hakkında Sakarya 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davaya bakan mahkeme , sanığın ‘kamu hizmetine tahsis edilmiş olan caminin camlarını kırarak hırsızlık yaptığı’, bu nedenle ‘kamu malına zarar verme suçu’ işlediği gerekçesiyle 1 yıl hapis cezası verdi.
Benzer bir olay da Erzincan’da yaşandı. Erzincan’da Yılmaz Y, isimli kişi önce caminin altında bulunan işyerinde hırsızlık yaptı. Aynı kişi daha sonra iş yerinin üzerinde bulunan Terzibaba Camii’ne girdi ve burada bulunan imamın odası ve ezan okuma odalarına zarar verdi. Yılmaz Y, hakkında da Erzincan 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme, sanığı ‘kamu malına zarar verme’ suçundan cezalandırdı. Yalova’da ise, Mehmet Raşit E, isimli kişi de Hacı Mehmet B., camiinde bulunan imam odasının kapısını kırarak, odada bulunan bozuk paraları çaldı. Bu kişi hakkında da Yalova 1. Asliye Ceza Mahkemesi de, Yılmaz Y’yi kamu malına zarar verme suçundan cezalandırdı.
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, üç yerel mahkemenin kararını bozdu. Yargıtay, sanıkların, TCK’nın ‘kamu malına zarar verme’ suçunu düzenleyen maddeden değil, ‘ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme’ suçunu düzenleyen maddeden cezalandırılması gerektiğini vurguladı.

Kamu malı değil, ibadethane
Yargıtay’ın bozma kararlarına Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. Başsavcılık itirazında, kararın bozulmasında pratik bir yarar olmayacağını savundu. Başsavcılığın itirazı üzerine dava dosyaları Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun gündemine geldi. Kurul, itirazları reddetti, camileri ‘kamu malı olarak saymayan’ yorumun haklı olduğuna hükmetmiş oldu. Aksi yöndeki karar, Alevilere ait cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmediği bir ortamda camilerin kamu malı olarak sayılması tartışmalara neden olacaktı.