Yargıtay: Dink cinayetinde 'terör' değil 'suç' örgütü var

Yargıtay: Dink cinayetinde 'terör' değil 'suç' örgütü var
Yargıtay: Dink cinayetinde 'terör' değil 'suç' örgütü var
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Hrant Dink cinayeti davasında, sanıkların "silahlı terör örgütü" değil "suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüt" üyesi olduklarına karar verdi
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Agos gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni'yken 9 Ocak 2007'de katledilen gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararın temyiz incelemesini tamamladı. 

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Dink'in öldürülmesi olayının 'silahlı terör örgütü' tarafından gerçekleşmediğini, ' suç işlemek amacıyla kurulan örgüt' tarafından gerçekleştiğini kaydetti. Daire, bu yorumuyla yerel mahkemenin 'silahlı terör örgütü yok' değerlendirmesine katılmış oldu. 

Ancak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı daha önce sunmuş olduğu tebliğnamede Dink'in öldürülmesi olayında 'örgütün var olduğu' bu nedenle verilen kararın bozulması gerektiği yönünde tebliğname hazırlamıştı. 


YASİN HAYAL'İN CEZASINA ONAMA

Daire, Davanın bir numaralı şüphelilerinden Yasin Hayal için de Dink'i "tasarlayarak öldürmeye azmettirmek" suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet cezasını onadı. Hayal'in "silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan verilen beraat kararını ise "suç işlemek amacıyla oluşturulan örgütü kurma ve yönetme suçundan" ceza verilmesi istemiyle bozdu.


  http://www.radikal.com.tr/1133507113350710

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  dink cinayeti sadece bir cinayet değildir. - lastikordek

  davanın başından sonuna kadar devletin tutumuna bakarsak, başlangıçta cok dikkatli bir şekilde konuya hakim bir görüntü vardı ama davadan önce dink'in hedef haline getirilmesinde özellikle şimdiki içişleri bakanı olan muammer gülerin rolünü unutmamalı, ardından istihbarat tarafından yine içinde devletin kullandığı bir muhbir gerçeği de var. emniyet ayağı da doğrudan yürütme kontrolünde yapıldı. ayrıca jandarma istihbaratın da olay öncesi gelişmelerde konuya dahil olduğu ayrı bir gerçek. burada sadece bir kaç kişinin tasarlaması değil yürütmenin tamamının bu konuda bilgi sahibi ve bir şekilde cinayetin içinde olduğunu gösteriyor. gelelim dava sürecine, devletin ihmali olan kamu görevlilerini taltif etmesi ne anlama geliyor. yani bir insanın yaşam hakkını koruyamayan bir kamu görevlisinin görevini iyi yaptığını kanıtlayan, yani azmettirdiği ve bir insanın ölümüne seyirci kaldıkları için onları terfi ettiriyorsa ve açıkça maktülü hedef haline getirenleri cezalandırmıyorsa ve yargı da bu konuda yürütmeye uyuyorsa bu devletin işlediği bir siyasi cinayettir. sadece davanın süreçlerine bakılınca ortaya çıkan sonucun siyasi cinayet olduğu ve yapanların değil maşaların cezalandırıldığı bir türkiye klasiğidir. şimdi AKP iktidarında bir çok şey değişti diyenlere soruyorum. değişim nicelik halinde olmuştur ama nitelik olarak sabahattin ali cinayetiyle hrant dink cinayeti arasında devletin itlaf yöntemi açısından nitelik farkı yoktur. peki değişen nedir, ve sizleri mutlu etmeye yeter mi?

  "suc islemek icin orgut kurmak" - keryil

  o suc ne? cinayet ve siyasi/dini baski. peki can tehdit ederek siyasi/dini baski uygulamaya ne denir? teror. ama bu orgut silahli teror orgutu degil. teror sucu islemek icin kurulmus bir orgut sadece. zaten cinayetleri de cok yuksek sesle bagirarak isliyorlarmis, tehditleri de "bagiririm ha topuklarina" seklindeymis.

  ittihatçı yapı tasfiye edildi mi? - sabahattinali

  gerek gördüklerinde kendi emelleri için engel gördükleri devlet görevlilerini savcı doğan özleri emniyet müdürü cevat yurdakulları abdi ipekçileri katletmekten çekinmeyen gözü dönmüş katil sürüsünün devletin her hücresine egemen olduğu ittihatçı yöntemleri bugüne kadar her alanda kullandıkları bugün daha net ortaya çıkıyor. hrantı katleden çetenin özleri yurdakulları katleden çetenin uzantısı olduğunu kimse inkar edemiyor. 1915te lice kaymakamı hüseyin nesimiyi öldüren 60 larda seçilmiş başbakanı asan 70 lerde eline kan bulaşmamış gerçek vatan sevdalısı denizleri katleden 77 1 mayısında kendi halkının emekçilerini katleden ve kendilerini vatansever olarak adlandıran bu derin yapının yaşadıkları ülkeye kendi insanlarına kendi topraklarına bu toprakların düşmanlarından çok daha fazla kötülük ettikleri bugün daha iyi anlıyoruz.. demokrasinin insan haklarının eşitliğin yerleşmesi kökleşmesi tüm farklılıkların barışiçinde yanyana yaşama kültürün yerleşmesi. doğal olarak devletin her hücresine sinmiş yerleşmiş ittihatçı genlerinin bir kanser hücresi titizliği ile temizlenmesi ile mümkün olabilecektir..

  CİNAYETİN ARKASINDAKİ DERİN GÜÇ. - m.rozbilen

  İnsan öldürmeyi hedefleyen veya inanç ve düşüncesi nedeniyle bir gurup ve zümreyi sindirme amaçlı örgütlü cinayetlerin ne tür suça girdiğini kamuoyu bilmektedir.Önemli olan suçun vahametidir.Hele örgütlü ise vahamet katlanarak büyür.Yargıtay Dink cinayetini adi bir suç örgütünce işlendiği kanaatinde.Merakımı bağışlayın,ayni eylem kararı veren hakimlerden birinin başına gelseydi böyle mi görürlerdi? Herkes biliyor ki,Dink cinayetinin arkasında siyasi bir yapılanmanın ve onun uzantısı/ları'nın olduğudur.Ancak bu yapılanma ortaya çıkarılmadığı için adi bir suç örgütü olarak kaldı.Bence soruşturmanın derinleştirilerek yeniden yapılması gerekir.Cinayet'in arkasındaki karanlık güç bulunup deşifre edilmeli.

  hrantın katilleri - çamgazi

  Ergenekonla yüzleşelim diyerek girişimlerde bulunan akp şimdide görüyoruzki ergenekonun bir parçası olmuş.hrant dink cinayeti kökleri 1915 giden bir tarihi hadisedir.terör örgütü değil dedikleri ise 1970 lerde 7 tip linin öldürülmesiyle kendini belli eden bir örgüttü ve rahip santro ,zirve yayın evi cinayeti gibi cinayetlerle örgütün aktifliği somutlaştırıldı .milliyetçiliği milletçi anlayışla alternatiflendirsek ne kadar güzel olur derim...harntın katillerinin halen bürokraside güç sahibi olduklarını bu olayla bir kez daha gördük

  Sen rahat uyu - brotherlouie

  "Polis içindeki yapılanması illegaldir ve örgütün silahlı gücünü oluşturur." Bu sözleri dönemin emniyet amirleri söylemiştir. Bu suç örgütünü yakalayıp yargılayacak cesarete sahip savcı, hakim aranmaktadır. Günü gelip devran döndüğünde seni katledenler bağımsız mahkemeler tarafından en ağır cezalara çarptırılacaktır sevgili Hrant.

  SAYIN YARGITAY - pispor

  olmadı birde bu ülkeye masumiyet müzesi açılsın.içine başta hep resimlerinde ki gözlerinde gördüğümüz "masumiyeti" ile Hrant Dink,Denzi ve arkadaşları,sivasta diri diri yakılanları daha saymaya gerek varmı,müzenin adı da "TC nin masumiyet müzesi olsun"