Yargıtay: Dink cinayetini Pelitli çetesi işledi

Yargıtay: Dink cinayetini Pelitli çetesi işledi
Yargıtay: Dink cinayetini Pelitli çetesi işledi
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Hrant Dink cinayeti davasıyla ilgili temyiz kararını açıkladı: Örgüt var ama terör örgütü değil, basit bir suç örgütü.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, gazeteci Hrant Dink cinayetine ilişkin davanın temyiz incelemesini tamamladı. Daire, yerel mahkemenin cinayete ilişkin “Örgüt bulamadık”, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Silahlı terör örgütü var, sanıklar kaos ve kargaşa yaratarak anayasal düzeni değiştirmeye kalkıştı” yorumlarından farklı bir değerlendirmede bulundu. Daire ‘orta yolu’ buldu ve Dink cinayetinde ‘örgüt olduğuna ancak bu örgütün suç işlemek amacıyla kurulan basit bir suç örgütü olduğuna’ vurgu yaptı.
Bu kararla Dink cinayetinin üzerindeki sır perdesi devam etmiş oldu. Eğer Daire, cinayetin ‘silahlı terör örgütü’ tarafından işlendiği tespitinde bulunmuş olsaydı, sanıklara yardım eden kamu görevlileri, güvenlik kurumları da yeniden soruşturma konusu yapılacaktı. Dink’in öldürülmesiyle ilgili toplam 18 sanıklı davada İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, “Örgüt yok” diyerek, davanın sanıklarına çeşitli sürelerde hapis cezası vermiş, mahkemenin “Örgüt yok” yorumu kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. 

‘McDonald’s örgütü! 

Temyiz incelemesini tamamlayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, merakla beklenen kararını dün açıkladı. Yapılan duruşmaya, taraflardan kimse katılmadı. Daire kararında sanıkların içinde bulunduğu suç örgütünün 2004 yılında Trabzon’da McDonald’s’ın bombalanması olayında kurulduğuna işaret etti. Kararda, Yasin Hayal ile Erhan Tuncel’in suç işlemek için bir araya gelmesiyle başlayan ilişkinin zaman içinde örgüte dönüştüğüne işaret etti. Kararda Hrant Dink için ‘Fırat Dink’ ifadesinin kullanılması dikkat çekti.
Daire, Yasin Hayal’in, Hrant Dink’in öldürülmesini azmettirmek, suçlarından verilen ağırlaştırılmış müebbeti onarken, sanığın yazar Orhan Pamuk’a “Akıllı ol” sözünü ‘ölümle tehdit’ olarak nitelendirdi, bu söz nedeniyle Hayal’e verilen 3 aylık cezayı az buldu ama aleyhte temyiz olmadığı için 3 aylık bu cezayı onamak durumunda kaldı. Daire, Erhan Tuncel’e 2004’te McDonald’s’a konulan patlayıcıları imal etmek suçundan verilen 5 yıllık hapis cezasını onarken Dink’in öldürülmesine yardım etmekten beraat etmesini bozup Zeynel Abidin ile birlikte ‘cinayete yardım’dan yargılanmalarına hükmetti. Yargıtay, ayrıca McDonald’s’ın bombalanması sırasında yaralanan 6 kişi için Tuncel’e 6 kez ‘adam öldürmeye teşebbüs’ten ceza verilmesi gerektiğine de vurgu yaptı.
Kararda, Yasin Hayal’in ağabeyi Osman Hayal’in de durumuna dikkat çekildi. Saray Kumaşçılık kamera görüntülerinde Samast’ın arkasındaki kişinin Osman Hayal olup olmadığının yeniden araştırılması gerektiği belirtildi. Kararda Çocuk Mahkemesi’nde yargılanıp yaş küçüklüğü nedeniyle cezası 22 yıl 10 aya inen tetikçi Ogün Samast’tan söz edilmedi.

Avukat Çetin: Bir adım geriye gittik

Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin, ‘cinayetle ilgili kamu görevlileri yargı önüne çıkmadan cinayetin çözülemeyeceğini ancak 2007 yılından bu yana bir ilerleme kaydedilmediğini’ söyledi. Son kararı NTV’ye değerlendiren Çetin, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tebliğnamesi açıklandığında ‘6 yıl öncesine döndük’ demiştim. Şimdi 6.5 yıl sonra başlangıçtaki noktadan birkaç adım daha gerideyiz. Dava, terör örgütü oldukları nitelemesiyle açılmıştı ama (bu) kararda suç işlemek amacıyla bir araya gelen silahlı örgüt deniyor” dedi. Çetin, cinayetin ‘kendilerinden farklı etnik ve dini grupların temel hak ve örgütlerini ortadan kaldırmaya dönük bir eylem olduğunu’, planlı ve organize bir cinayet olduğunu vurguladı.

Bozdağ: Kamuoyu tatmin olmalı

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Bu, cezanın bir yönüyle onaylanması, diğer yönüyle de beraatın bozulması anlamına geliyor” dedi. Davada örgütün olup olmadığı konusunda kamuoyunu tatmin edecek bir karar verilmesinin çok önemli olduğuna işaret eden Bozdağ, “Bundan sonraki kısmını ilk derece mahkemesinin yargılama sürecinde beraber göreceğiz” diye konuştu.