Yargıtay dinlemeye el koydu

Yargıtay Başkanlar Kurulu, Yargıtay telefonlarının dinlendiğine ilişkin belge üzerine ön inceleme kararı aldı. Dinleme kararının 3 Kasım 2008'de alındığı ortaya çıktı. Yargıtay Başkanı Gerçeker, "Gereği yapılacak, takipçisi olacağız" dedi.

 

ANKARA - Yargıtay'ın dinlenmesi sonrasında Yargıtay Başkanlar Kurulu harekete geçti. Yargıtay Başkanlar Kurulu, Yargıtay telefonlarının dinlendiğine ilişkin  Sincan Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gelen belge üzerine ön inceleme kararı aldı.

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay'ın da dinlendiği iddialarına yanıt verdi. Yargıtay'a gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gerçeker, Yargıtay Birinci Başkanlığı telefonlarının dinlendiğine ilişkin haberleri hatırlatılması üzerine konunun araştırıldığını, bilgilerin istendiğini ve bilgiler geldikten sonra gereğinin yapılacağını söyledi.

Gerçeker, ''Yargıtay ile ilgili bir dinleme varsa biz onun takipçisi olacağız. Yargıtay'ın telefonlarının dinlenebilmesi için Birinci Başkanlık Kurulu'nun izni olması lazım, karar olması lazım. Onun dışında Yargıtay'ın telefonlarının dinlenmesi mümkün değil. Gerekli bilgiler geldikten sonra gereği yapılacak, takipçisi olacağız" dedi.

Bu arada Yargıtay Başkanlar Kurulu toplandı. Toplantıda, Yargıtay telefonlarının dinlendiği iddialarının görüşüleceği öğrenildi.
Yargıtay Başkanı Gerçeker, hakim ve savcıların dinlenmeleriyle ilgili birbiri ardına belgeler ortaya çıktığının ifade edilmesi üzerine de konunun Yargıtay kurullarında değerlendirileceğini, daha sonra basına ve kamuoyuna bilgi verileceğini söyledi.


DİNLEME KARARI BİR YIL ÖNCE ALINMIŞ

 

 

Yargıtay santralinin dinlenmesine ilişkin ayrıntılar da netleşmeye başladı. Dinleme kararını İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 3 Kasım 2008'de aldığı öğrenildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in dinlenmesine ilişkin kararın da aynı tarihte olduğu belirlendi.
Dinleme iddialarına ilişkin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda yapılan aramalarda elde edilen bilgiler doğrultusunda hazırlanan rapor da bulunuyor. Rapor Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.  (Ntvmsnbc)