Yargıtay, Ergenekon'u HSYK'ya taşıyacak

Yargıtay, Ergenekon'u HSYK'ya taşıyacak
Yargıtay, Ergenekon'u HSYK'ya taşıyacak

Yargıtay Başkanlar Kurulu son gelişmeleri ?kaygı verici? olarak nitelerken, toplantı sonunda ?kardeş kavgası çıkmasın? ve ?ihsas-ı rey olmasın? diye açıklama yapılmadı. Başkan Hasan Gerçeker, toplantının sonunda, ?Tüm kaygımız hukuk devleti ilkelerine uyulması? dedi. Fotoğraf: Hakan Göktepe / aa

Yargıtay Başkanı, 'dinleme' gibi hak ihlallerine karşı 'duyarsız' kalan Bakanlığa karşı, HSYK'yı harekete geçirecek
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Yargıtay Başkanlar Kurulu, son gözaltı dalgasının ardından dün olağanüstü toplandı. Toplantının ardından resmi bir açıklama yapılmama kararı alınırken, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, “Elbette ki ihsas-ı rey olabilecek birtakım şeylerden yanlış anlamalara neden olmamak için kaçınmak zorundayız” dedi. Toplantıda özellikle telefon dinlemelerin hukuka uygunluğu konusunda Hâkim Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üzerinden girişimde bulunulması kararlaştırıldı.
Ergenekon  gözaltılarının ardından, 11 Ceza Dairesi ve 21 Hukuk Dairesi başkanlarından oluşan Yargıtay Başkanlar Kurulu dün toplandı. Bir buçuk saat süren toplantıda, başkanlar, toplantının ardından bildiri yayınlayıp yayınlamamayı  tartıştı. Bazı başkanlar, telefon dinlemeleri başta olmak üzere Ergenekon soruşturması kapsamında yaşanılanların toplumda tedirginliğe neden olduğunu söyledi. Bazı başkanlar bir bildiri yayınlanarak  son gelişmelerle doğrudan alakalı olmasa da hukuka uygun hareket edilmediği vurgusunun yapılması gerektiğini söyledi. Ancak Kurul’un büyük bölümü karşı çıktı. Bildiri yayınlanmasının ihsas-ı rey anlamına geleceğini vurgulayan başkanlar, “Biz bildiriyi yayınlarsak İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’ da karşı bir bildiri yayınlarsa, bu baba-oğul kavgasına döner” dedi.
Toplantıda, Genelkurmay Başkanlığı’nda Ergenekon gündemli olarak yapılan toplantının ardından herhangi bir açıklama yapılmadığına da dikkat çekildi. 
Toplantıda Ergenekon soruşturması kapsamında yaşanılan bazı gelişmelerin hukuka aykırılık iddialarını gündeme getirdiğine ve bu konuda Savcı Zekeriya Öz’le ilgili iddiaların araştırılmadığına dikkat çekildi. Başkanlar, Adalet Bakanlığı’nın Öz’le ilgili olarak soruşturmayı sürdüren müffetişleri engellediği görüşünü savunarak “Tartışmaların açığa kavuşturulması için Bakanlığın soruşturma kurumunu işletmesi gerekir. Bakanlık nezdinde girişimde bulunulmalı” denildi. Başkanların tümü bu konuda uzlaştığı öğrenildi. Gerçeker de bu konuda zaten şifahi olarak bir girişimi olduğunu ancak kurulda bu konuda fikir birliğinin oluşması nedeniyle tekrar girişimde bulunacağını vurguladı.  Daire başkanlarının çoğu, Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin 4 Haziran 2008 tarihinde Jandarma’ya verilen teknik takip yetkisini iptal ettiği ancak MİT ve Emniyet’in dinleme yetkisinin sürdüğünü hatırlatarak, “Toplum bu konuda çok kaygılı” dedi. Toplantıda, özellikle dinlemelerin hukuka uygunluğu konusunda HSYK düzeyinde girişim isteneceği öğrenildi.
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker binadan ayrılırken yaptığı açıklamada “Toplantıda çeşitli konular görüşüldü. Ancak ‘açıklama yapmama’ kararı alındı.  (İhsası rey olmaması için mi açıklama yapmadınız sorusu üzerine) olabilir. Biz hukuk adamıyız. Biz konuşmamızda da, davranışlarımızda da hukuk kurallarını gözetmek durumundayız. Elbette ki ihsası rey olabilecek bazı şeylerden yanlış anlamalara neden olmamak için kaçınmak zorundayız”dedi. 

Çiçek’ten ‘ihsas-ı rey’ uyarısı
Devlet Bakanı Çiçek, Yargıtay toplantısı sürerken bir TV kanalında yargı kurumlarının çok daha hassas olması gerektiğini belirterek, “Mahkemeden eninde sonunda bir karar çıkacak. Bundan memnun olanlar olacak, olmayanlar olacak ve Yargıtay’a gelecek. Dolayısıyla ihsas-ı rey anlamına gelebilecek bir şeyden kaçınmaları gerekir” uyarısı yaptı.