Yargıtay, evde erkek misafiri zinaya 'delil' sayıldı

Yargıtay, evde erkek misafiri zinaya 'delil' sayıldı
Yargıtay, evde erkek misafiri zinaya 'delil' sayıldı
Bir boşanma davasında Yargıtay'ın kararı tartışma yarattı. Yargıtay 'Kadının yalnızken gece bir başka erkeği ortak konuta alması zinanın varlığına delalet eder' derken, yerel mahkeme 'Bu delil sayılmaz' diye direndi. Yerel mahkeme kararında, iki tırnağının çekilmesi nedeniyle raporlu olan kadını iş arkadaşının evinde ziyaret ettiğini, bu durumda bir garip olmadığını vurguladı.

RADİKAL - Yargıda, ceza kanununa göre suç olmayan ancak, önemli bir boşanma nedeni olan zinanın hangi koşullarda var olduğunun kabul edileceğine ilişkin tartışma yaşanıyor. Milliyet’ten Kemal Göktaş’ın haberine göre, Yargıtay’ın “Kadının yalnızken geceleyin bir başka erkeği ortak konuta alması, zinanın varlığına delalet eder” gerekçesiyle verdiği bozma kararına direnen yerel mahkeme, “Sadece aynı evde bulunmak zinanın varlığını kabul etmek için yeterli olmaz” diyerek zina iddiasını ikinci kez reddetti.

EVE POLİSLE BASKIN

C.K. ile G.K., boşanma davası açtıktan sonra, C.K. eşinin S.D. isimli erkeği evde misafir ettiğini öğrenince polis eşliğinde baskın düzenledi. S.D., G.K. ile birlikte “konut dokunulmazlığını ihlal” suçundan gözaltına alınarak karakola götürüldü. Bu olayın ardından C.K. karısı aleyhine “zina” ve “şiddetli geçimsizliğe” dayalı boşanma davası açtı. G.K., ise mühendis olan iş arkadaşı ile işle ilgili bir konuyu konuşmak üzere evlerinin salonunda oturduklarını söyledi.

Ankara 8. Aile Mahkemesi, kararında zina yapıldığına dair delil elde edilemediğini belirterek, “zinaya dayalı boşanma talebinin” reddine karar verdi. Mahkeme, C.K.’nın, “şiddetli geçimsizlik” iddiasını ise yerinde buldu. Ortak çocuğun anneye verilmesine karar veren mahkeme, kocanın 400 TL iştirak nafakası ödemesine karar verdi.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi ise, mahkemenin bu kararını bozdu. Kararda, “Kadının yalnızken geceleyin bir başka erkeği ortak konuta alması, zinanın varlığına delalet eder. Bu bakımdan zina kanıtlanmıştır” denildi. Daire, bu nedenle çocuğun velayetinin babaya verilmesi gerektiğine karar verdi.

DAVA GENEL KURULA GİTTİ

Yargıtay’ın kararına direnen yerel mahkeme ise tanık beyanlarına göre zinanın olduğunun ispatlanamadığını savundu. Mahkeme kararında davalı kadının olay tarihinde iki tırnağının çekilmesi nedeniyle raporlu olduğunu, iş arkadaşı S.D’nin de kendisine geçmiş olsun ziyaretinde bulunduğunu anlattığı belirtildi. Mahkeme kararında eğitim düzeyi yüksek iki kişinin bu sebeple birbirlerini ziyaret etmelerinde bir gariplik bulunmadığı da vurgulandı. Kararda “Sadece aynı evde bulunmanın zina için yeterli olmayacağı kabul edilmelidir” denildi. Kararda ayrıca hasta sebebiyle aynı evde bulunmanın zina sayılmasının, “toplumun gelişen yapısı da dikkate alındığında doğru olmadığı” vurgulandı. Mahkemenin bu kararında Medeni Kanun’un yanı sıra Kuran’da zinanın nasıl düzenlendiğine ilişkin gerekçelere yer vermesi ise dikkati çekti. Kararda, “Kuran’a göre zina insanlığı, toplum ve birey olarak dejenere eden bir illettir. İslam hukukunda zina evlilik dışı ilişkidir” ifadeleri yer aldı. Mahkemenin direnme kararı üzerine dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na geldi. Genel Kurul, dosyayı karar vermesi için Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’ne gönderdi.


  http://www.radikal.com.tr/138676613867663

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Laiklik elden gidiyor mu? - nihatpehlivan

  ?Kadının yalnızken geceleyin bir başka erkeği ortak konuta alması, zinanın varlığına delalet eder? Yargıtay saçmaladı esas mahkemesi direndi! Sonucu hep birlikte Hukuk genel kurulunda göreceğiz! Fakat daha önemlisi, Mahkemenin hükümde Kur'an'dan İslam Hukukuna atıf yapan gerekçeler göstermesi olmuş. Kararın tamamını görmeden yorum yapmanın yanlışlığı tartışılamaz. Bu nedenle aklınıza gelen kötü düşünceleri unutun. Hakimin hükmün gerekçesinde neyi neden yazdığını anlamak için bazı hallerde davanın tamamı hakkında bilgi sahibi olunması gereklidir. Aksi halde kendi kendine oturup konuşanlardan farkınız kalmaz. Ancak diğer bir taraftanda şunu anımsamak lazım; Kuran'a göre yaşamak isteyenleri ya da bu minvalden eğilimleri anlamak ve adalet önünde tartışmalarını sağlamak için Kur'an ve İslam Hukukuna göndermede bulunmak laiklik ilkesinden ödün vermek anlamına gelir mi? Kuşkusuz hayır. Hukuk tekniği buna cevaz verir. Ayrıca bu zaten kararı veren hakimin takdirinde olan bir konudur.Hukukun magazinleşmesine izin vermeden Hukuk Genel Kurulunun kararını görmek için bekleyelim.

  Hukuk bilmeyenlerin susması gereken bir konu hakkında konuşmayınız. - nihatpehlivan

  ?Kadının yalnızken geceleyin bir başka erkeği ortak konuta alması, zinanın varlığına delalet eder? Yargıtay saçmaladı esas mahkemesi direndi! Sonucu hep birlikte Hukuk genel kurulunda göreceğiz! Fakat daha önemlisi, Mahkemenin hükümde Kur'an'dan İslam Hukukuna atıf yapan gerekçeler göstermesi olmuş. Kararın tamamını görmeden yorum yapmanın yanlışlığı tartışılamaz. Bu nedenle aklınıza gelen kötü düşünceleri unutun. Hakimin hükmün gerekçesinde neyi neden yazdığını anlamak için bazı hallerde davanın tamamı hakkında bilgi sahibi olunması gereklidir. Aksi halde kendi kendine oturup konuşan kocakarılardan farkınız kalmaz. Ancak diğer bir taraftanda şunu anımsamak lazım; Kuran'a göre yaşamak isteyenleri ya da bu minvalden eğilimleri anlamak ve adalet önünde tartışmalarını sağlamak için Kur'an ve İslam Hukukuna göndermede bulunmak laiklik ilkesinden ödün vermek anlamına gelir mi? Kuşkusuz hayır. Hukuk tekniği buna cevaz verir. Ayrıca bu zaten kararı veren hakimin takdirinde olan bir konudur.

  Evde yabancı erkek....zina .......Balçovalı - user928332

  Zina için Kurana başvurulacak ise oldu olacak medeni kanun yerine de MECELLEYİ koyalım olsun bitsin.Anayasamızda Devletin LAİK olduğu yazılı . Mahkemelerde laik düzenin gereği olan yasalara bakıp karar vermelidirler. Demek ki mahkemeler MUTA nikahı yapıp birkaç gün sonra ayrılanlara zina yaptın diyemeyecekler.