Yargıtay, Fransızca kitabı 'müstehcen' buldu

Yargıtay, Fransızca kitabı 'müstehcen' buldu
Yargıtay, Fransızca kitabı 'müstehcen' buldu
Yargıtay, 'Genç Bir Don Juan'ın Maceraları' adlı Fransızca kitabı müstehcen buldu. Mahkeme kararında, "Kitapta, anneye, teyzeye, kardeşe ve hayvanlara yönelik sapkınlık düzeyine varan ifadeler var. Bunlar özgürlükle açıklanmaz" dedi.

Sel Yayıncılık’ın sahibi İrfan Sancı ve çevirmen İsmail Yerguz hakkında, Guillaume Apollinaire’nin ‘ Genç Bir Don Juan’ın Maceraları’ adlı kitabını yayımladığı ve çevirdiği için ‘müstehcenlik’ suçundan dava açıldı.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, ‘kitabın edebi eser’ olduğu ve suçun unsurları oluşmadığından sanıkların beraatına karar verdi. Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya, Yargıtay 14. Ceza Dairesi’ne gitti. Daire, yerel mahkemenin kararını oybirliğiyle bozup, sanıkların 6 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasını istedi.

İfade özgürlüğü kapsamında olamaz
Yargıtay 14. Ceza Dairesi kararında, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 10. maddesinde öngörülen ifade özgürlüğünün, kamu makamlarının bir müdahalesiyle karşılaşmadan kişilerin düşünce ve eserlerinin başkalarına ulaştırılmasını kapsadığına vurgu yaparak, davalık kitapta eşcinsel ilişkilerin yanı sıra hayvanlarla cinsel ilişkilerin, cinsel arzuları tahrik ve istismar edecek şekilde anlatıldığı dile getirildi. Daire kararında şu değerlendirmelerde bulunuldu: “Yargılamaya konu edilen kitapta hiçbir olay örgüsüne yer verilmeden, sadece cinsel dürtüleri harekete geçirmeye yönelik, basit, sıradan ifadelerle ters, lezbiyen, doğal olmayan ve hayvanlarla yapılan cinsel ilişkilerin, çocuklar kullanılmak suretiyle bayağı bir dil kullanılarak anlatılması, ifadelerin toplumun ar ve haya duygularını incitici, cinsel arzuları tahrik ve istismar edecek şekilde, aynı zamanda kişilerin dışkılamaları dahi tiksinti verecek şekilde ifade edilmek suretiyle hiçbir sanatsal ve edebi değer katılmadan kurgulanmıştır. Anneye, teyzeye, kardeşe, aynı cinse, hayvanlara yönelik sapkınlık düzeyine varan ifadeler içeren kitabın Fransızcadan tercümesi ve yayımlanmasının, demokratik bir toplumda çoğulculuğun, hoşgörünün, açık fikirliliğin gereği olan ifade özgürlüğü kapsamında kalan eylemler olarak kabul edilmesi mümkün değildir.”

Yargıtay 14. Ceza Dairesi kararında ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 7 Aralık 1976 tarihli ‘Hanyside-Birleşik Krallık’ kararına da atıfta bulunularak, müstehcenlik ve pornografik ifadeler içeren yayın sınırlarının nereye kadar uzanabileceğinin bu kararla belirlendiği ve bu yayınların, demokratik bir toplumda, genel ahlakın ve sağlığın korunmasına, suçların ve düzensizliğin önlenmesine ilişkin meşru bir amaca yönelik yaptırımlarla kısıtlanabileceğinin öngörüldüğü vurgulandı.

Mahkemeye eleştiri
Daire kararında yerel mahkemenin kararını da eleştirerek şunları dile getirdi: “Soruşturma aşamasında iki kişilik bilirkişi heyetinden alınan 28 Nisan 2009 tarihli ve yargılama aşamasında Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından düzenlenen 11 Ağustos 2010 tarihli raporlarda belirtilen, ‘yargılamaya konu kitabın hiçbir sanatsal ve edebi değerinin bulunmadığı’ biçimindeki değerlendirmelere hangi nedenlerle itibar edilmediği açıklanmadan, 12 Mart 2010 tarihli, genel ve soyut ifadeler kullanılarak hazırlanan bilirkişi raporuna itibar edilerek, sanıkların eylemlerinin, TCK’nın 226/5. maddesinde öngörülen suçu oluşturduğu gözetilmeden, kitabın sanatsal ve edebi değeri olduğu gerekçesiyle beraatlara karar verilmesi kanuna aykırıdır.”


  http://www.radikal.com.tr/114508411450845

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yoksa... - user1103142

  bu haberlere artık şaşmıyorum da bu davaların hep sel yayınları'na açılmasına şaşıyorum. kitaplarının hiçbiri yasaklanmadı ama bu davalar açılıp haber olduktan sonra hep satış patlaması yaşadı.

  .. - holdme12

  Evet yanlış okumadık. Bahsi geçen şey insanların bir kitabevine girip, görüp, kasaya gidip para ödeyerek satılan bir kitabın kanunlara aykırı bulunması. Bilim adamlarının normal olduğunu söylediği eşcinselliği kimi örümcekler anormalleştiriyor. Bu örümcekler, hayvanlara tecavüzle iki aynı cinsiyetten yetişkinin kendi rızasıyla duygusal/cinsel ilişkiye girmesini aynı kefeye koyup, insanlara anormalmiş gibi aşılamaya çalışıyor. Hadi kabul edin artık, bunların hiçbiri genel ahlaka aykırı değil. Bunlar sizin ahlakınıza aykırı. Sizin ahlakınızdan kesitler verecek olursam, eşcinsel kellesi almak sevap, kadına şiddetin "oluru var", hamile kadınların sokakta yürümesi "terbiyesizlik! ahlaksızık!". Şu ülkede her gün sinirlerimizi bozan haberler okumak zorunda mıyız? Ülkede palalılar cirit atarken, nefret cinayetleri tavan yapmışken hadi mahkeme, sen otur müstehcen Fransızca kitabı tartış. Her gün böyle haberler okuduğumda "daha fazla ne olabilir acaba" diyorum ve ertesi gün çıkan bir haber bana imkansızın imkanlılığını gösteriyor.

  yorum yapmak mümkün değil - Dopchik

  yani kitabın hepsi tamam yasakmış da keşke mahkeme kararına bi kaç örnek cümle koysalardı da biz de halk mahkemesinde hüküm verebilseydik.. böyle olmadı şimdi yargıtay ne dediyse o..

  Aynısının tıpkısı - X120

  Bu ülkenin, en ücra köşelerinden en büyük şehirlerine kadar binlerce evde, tam da yargıtayın sapkınlığa varan eğilimler diye nitelediklerinin tümü yaşanıyor. Kitap değil,kurgu değil, gerçek! Birileri anne, teyze, kız kardeş, çoluk çocuk, hayvan, damacana...her şeyi cinsel obje olarak görüp, sapkın eğilimlerini tatmin için kullanabiliyor. Peki, bu tür sapkınlığa varan eğilimlerin kitapta yazmasına tahammül gösteremeyen pek ahlaklı yargımız, gerçekte yaşanan olayları nasıl değerlendiriyor? Mesela bir çocuğun ırzına geçen 34 kişiyi tahliye edebiliyor, hayvanlara yönelik tecavüz hala kabahatler kanunu kapsamında değerlendiriliyor, tecavüz mağdurları tecavüzcüleriyle evlendirilebiliyor... Eh, bütün bunlar gerçek hayatta olup biterken, siz tutar da Don Juan'ın kurgu maceralarına ceza keserseniz kimsecikler samimiyetinize inanmaz.

  Yarın da Freudları, Nabokovları çevirenleri atarsınız içeri - thinkerbell

  1- Bilirkşi raporuna v. gerek yoktu, hakimler şuradan bakaydı bile http://en.wikipedia.org/wiki/Guillaume_Apollinaire eserin yazarının daönemin sanatı için önemli olduğunu ve onun işlerini okumak isteyecek kişilere bu hizmeti vermeyi düşünen bir yayınevi ve çevirmenin hapsinin istenmesini gerektirmeyeceğini anlayabilirdi. Don Juan'ın tarih boyu çeşitli yazarlarca hikayelenen bir tür anonim zampara kahramana tekabül ettiğini ve zaten anlatılagelen bir hikaye olduğunu da bilir, hikayeyi bir de Apollinaire gözüyle görme ihtiyacı da hissedebilir okur. Neyin sanat olup olmadığına da mahkemenin karar vermesi abesle iştigal zaten. 2-Ha şu anneye, teyzeye, küçük çocuklar ve hayvanlara karşı duyulan cinsel dürtülerden bahsedilmiş olması mevzusu karardaki sorunlu. Zira buradan hareketle, öncelikle Yargıtay'ın çocuklara aile içi ve dışında tecavüz edildiğinde, hayvanlara tecavüz edildiğinde niçün bu kadar hassaslaşmadığı sorulabilir. Cevabını da çok merak ediyorum. Yine buradan hareketle, Sigmund Freud'un eserleri de toplatılabilir. İçinde bolca, anaya babaya cinsel istekten bahsedilir zira. 3-Bu ülkede fikirler, eylemlerden az yargılanıyor, farkında mısınız? Düşünmeden hareket et deniyor herhalde.