Yargıtay 'Hayır' diyen kadına acımadı

Birçok kentte, '25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' nedeniyle kadınlar eylemdeydi. Yargıtay, cinsel ilişki teklifini reddeden karısını ruhsatsız tabancasıyla öldüren kocaya 'tahrik' indirimine karar verdi.
 • Meydanlarda 'şiddete son' çağrısı
 • ANKARA - Yargıtay 1. Ceza Dairesi, seks teklifi eşi tarafından reddedilen kocanın işlediği cinayette 'tahrik' indirimi istedi: "Olay gecesi cinsel ilişki teklif ettiği eşi olan maktülenin, kendisini iteklemesi, yataktan düşürmesi ve hakaret etmesi sanık lehine haksız tahrik teşkil eder."
  Bir gece eşinin cinsel ilişki teklifini kabul etmeyen Ö.Y., bu konuda ısrar eden kocasını yataktan itekledikten sonra düşmesine neden oldu. Ü.Y. bu harekete, ruhsatsız tabancasını çekerek karşılık verdi ve eşi Ö.Y.'yi öldürdü. Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Ü.Y., haksız tahrik indirimi de uygulanarak 24 yıl hapis ve 440 YTL adli para cezasına çarptırıldı. Ü.Y., davayı temyiz etti.
  Başsavcılık indirime karşı çıktı
  Dosyayı inceleyen Yargıtay Başsavcılığı, mahkemenin sanık hakkında uyguladığı 'haksız tahrik' indirimine karşı çıkarak şöyle dedi:
  "Sanığın olay günü maktüle ile cinsel birleşme isteğinde bulunduğu halde maktülenin bu talebini kabul etmediğini iddia etmiş ise de, evlilik hayatında bir eşin her zaman diğer eşin cinsel talebini yerine getirme yükümlülüğü bulunmadığı ve maktülenin sanığın cinsel birleşme teklifine olumlu yanıt vermemesinin sanık lehine haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasını gerektirmeyeceği nazara alınmadan yazılı gerekçe ile sanık hakkında haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasına karar verilmesi yasaya aykırı olduğundan hükmün CMUK'un 321. maddesi uyarınca bozulması talep olunur."
  Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Yargıtay Başsavcılığı'nın bozma talebini yerinde görmeyerek yerel mahkeme kararının onanmasına hükmetti:
  "Maktülenin eşi olan sanıkla Antalya'ya gitmek istememesi ve cinsel birleşme teklifini reddetmesi haksız tahrik teşkil etmiyor ise de; aksi kanıtlanamayan savunmaya göre olay gecesi cinsel ilişki teklif ettiği eşi olan maktülenin, kendisini iteklemesi, yataktan düşürmesi ve hakaret etmesinin sanık lehine haksız tahrik teşkil ettiği cihetle düşüncesi benimsenmemiştir."
  Yerel mahkemenin verdiği kararın bozulmasını talep eden Yargıtay Başsavcılığı, 'bozma' talebine uymayan Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin verdiği karara itiraz ederse dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu gündemine taşınacak.