@ismailsaymaz

Yargıtay Hâkimi: Hrant Dink Türk olsa ceza almazdı

Yargıtay Hâkimi: Hrant Dink Türk olsa ceza almazdı
Yargıtay Hâkimi: Hrant Dink Türk olsa ceza almazdı
Avukat Fethiye Çetin, 'Utanç Duyuyorum!' kitabında, Dink'in cezasının onandığı Yargıtay Ceza Genel Kurulu'ndaki görüşmenin perde arkasını araladı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Avukat Fethiye Çetin, Dink Davası’nı konu alan ‘Utanç Duyuyorum!’ adlı kitabında, Hrant Dink’in 301. maddeden cezasının onandığı Yargıtay Ceza Genel Kurulu’ndaki görüşmenin perde arkasını araladı. Çetin, bilirkişi raporlarına ve dönemin Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun şerhine rağmen cezanın Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda nasıl onandığını yazdı. Bu karardan sonra ziyarete gittiği Yargıtay’da, karar oylamasına katılan bir hâkimle görüştüğünü ifade eden Çetin, kitabında şöyle devam etti:
“(...) Genel Kurul’un önüne gelen dosyadaki bilirkişi raporuna, Sami Selçuk’un hukuksal görüşüne, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tebliğnamesi ve itiraznamesine, Dink’in yazılarına ve savunmalarımıza rağmen bu karar nasıl verilebildi ve neden verildi?’ Bu soruma hiç düşünmeksizin, anında ve tereddütsüz cevap verdi hâkim:

‘Ermeni olduğu için...’

‘Yani siz, bu yazıyı Türk kökenli biri yazmış olsaydı, karar farklı mı olurdu diyorsunuz?’
‘Hiç şüphem yok, farklı olurdu.’
Çetin kitabının devamında, Dink kararının görüldüğü gün Yargıtay Ceza Genel Kurulu’ndaki görüşmenin perde arkasını da yazdı: “Toplantının ilk saatlerinde, sanırım karşıoy kullanan hâkimlerin çabasıyla itiraznamenin kabulü yönünde olumlu bir hava esmiş ancak verilen aradan sonra olumlu hava değişmişti. Toplantının başlarında bir üye, ‘Biz çoğunluk bu kararı doğru buluyoruz’ gibi bir cümle kurmuş, bu cümle üzerine sert tartışmalar yaşanmıştı. Henüz oylama yapılmadan, Hrant’ın mahkûmiyeti doğrultusunda oy kullanacakların çoğunluk oluşturduğunu bir üye hâkim nereden biliyordu? Kimdi bu üye? Bu üyenin kimliğini sonradan öğrenecektim. ‘Biz çoğunluk olarak bu kararı doğru buluyoruz’ diyen, öncesinde ve görüşme sırasında bu doğrultuda çaba sarf eden hâkim, 2012’de Türkiye Ombudsmanlığı’yla ödüllendirilecek M. Nihat Ömeroğlu’ndan başkası değildi. Çabalarının sonucunu ve ödülünü böyle mi almıştı?”

Altı hâkime baskı
Dink’in ceza almaması yönünde görüş belirten altı hâkim üzerinnde yoğun baskı kurulduğunu iddia eden Çetin, şöyle devam etti: “Öylesine bir hava estirilmişti ki Yargıtay’da, Genel Kurul toplantısı sonrasında ortalık ‘Altı hain’, ‘içimizdeki Ermenilerin sayısı belli oldu’ sözleriyle çalkalanmıştı. Koridorlarda, odalarda, hatta hâkimlerin alışveriş yaptığı markette altı hainin isimleri konuşuluyordu. ‘Altı hain’ olarak nitelenenler, muhalefet eden altı hâkimdi.” 

Koruması gereken şube şikâyetçi olmuş

Dink, 2005 yılında sekiz serilik yazısında kullandığı bir cümle, “Türk’ün kanı kirli” dediği gerekçesiyle manipüle edilerek, TCK’nın 301. maddesinden mahkûm edilmişti. Dink’i ölüme götüren bu dava, beş ayrı şikâyetçinin dilekçesiyle başlamıştı. O beş şikâyetçiden dördü; Türk Ortodoks Patrikhanesi, Mehmet Soykan, Recep Taner, Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Federasyonu’ydu. Avukat Çetin’in kitabıyla birlikte, beşinci şikâyetçinin, Dink’i korumakla yükümlü olması gereken, dönemin İstanbul Emniyeti Güvenlik Şube Müdürü Avni Usta olduğu ortaya çıktı. Usta, o yazısında, “Hrant Dink tarafından yazılan Ermeni kimliği üzerine, Ermenistan’la tanışmak başlıklı yazı tetkike değer görüldüğünden ekte gönderilmiştir. Tetkik ve gereğini arz ederim” dedi. Güvenlik Şube Müdürlüğü görevine bir süre devam eden Usta, ilkin Diyarbakır’a gönderildi. Daha sonra da Şırnak Emniyet Müdürü yapıldı.


  http://www.radikal.com.tr/115072511507253

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dink davasi - verateyze

  TC makkemelerinde, koskocaman büyük harflerle bir cümlegörürüz" ADALET MÜLKÜN TEMELIDIR" Ben simdi soruyorum, TC de Adalet varmi.? yok oldugunu biliyorsak, ne bekliyoruz ki? bu isi Insan haklari mahkemesinden baska kimse cözemez. sayet tüm deliller mevcut ise tabii. bunuda biliyoruzki, cogu belgeler karartildi. Eeee. TC mahkemelerinden degil, bu isin kararini ADIL OLAN ALLAHTAN bekliyoruz.

  BÖYLE NEREYE KADAR? - m.rozbilen

  Devlet gücünü arkasına alan adı devletin hakimi,savcısı,polisi,askeri ve memuru olan görevlilerin nasıl nefretle yetiştirildiklerini icraatları ile anlıyoruz.İçlerinde bir kaç vicdanlının çıkıyor olması icraatları etkilemiyor.Zira bir süre sonra bunlar da tabir caiz ise namlunun ağzında oluyorlar.Ben yıllardır hep söylerim, yargıçlarımız hukuku adaleti değil, kin ve nefret duygularıyla karar vermişlerdir.İstisnalar kaideyi bozmaz,ama maalesef gerçek bu.Özellikle de siyasi dediğimiz düşünce ve ifade özgürlüğü konularında iç karartan kararlara imza atıyorlar.Temyiz yolu ve mercii ise AİHM olmaktadır.AİHM yargıçlarımızın kararlarını bozdukça daha da sert kararlar veriyorlar.Allahtan AİHM var da hakkımızı oralarda arıyoruz.Dink'in makumiyetinin sebebinin ne olduğunu herkes zaten biliyor.Sadece karar hakimlerinden birinin ikrar etmiş olması mevcut algıyı teyit etmiştir.

  YANLIŞ - pispor

  Hrant Dink Türk olsaydı faşist olurdu Türklüğe hakaret değil Türklüğü yere göğe sığdıramayacaktı neden ceza alsın ki sayın hakim bey siz Türklüğü yere göğe sığdıramayan ırkçı faşist birinin ceza aldığına tanık oldunuz mu devlet Hrant Dink ermeni olduğu ve Türklüğün gerçeklerini yalanlarını deşifre edip devlete göre Türklüğü aşağıladığı için bu devlet tarafından öldürüldü ve son ermeni soykırımı da tamamlandı