Yargıtay: Kurusıkı atmak ağır cezalık değil

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Adalet Bakanlığı'nın, kurusıkı tabanca kullanarak korku, kaygı ve panik yaratanlara daha fazla ceza verilmesi yönündeki istemini reddetti.

ANKARA - Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Adalet Bakanlığı'nın, kurusıkı tabanca kullanarak korku, kaygı ve panik yaratanlara daha fazla ceza verilmesi yönündeki istemini reddetti.
Yargıtay Ceza Genel Kurulu, dünkü toplantısında Adalet Bakanlığı'nın kurusıkı tabancalarla ilgili 'kanun yararına bozma' başvurusunu da görüştü. Kurul, kurusıkı tabancalara ağır ceza isteyen Adalet Bakanlığı'nın isteminin reddine karar verdi. Kurusıkı tabanca kullanarak korku, kaygı ve panik yaratıldığını belirten bakanlık, bu tabancaların silah vasfında kabul edilmesi gerektiğini kaydetti. Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesi, M.Ö. adlı sanığın caddede seyir halinde iken kurusıkı tabancayla havaya ateş ederek genel güvenliği kasten tehlikeye soktuğunu belirterek sanığın 100 YTL adli para cezasıyla cezalandırılmasına, kurusıkı tabanca, şarjör, fişek ve boş kovanın müsaderesine karar verdi.
Dosyanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 8. Ceza Dairesi, mahkemenin kararını bozarak, silah vasfında bulunmayan kurusıkı tabancayla havaya ateş etme eyleminin, içinde silah bulunan suç tipine uygun bulunmadığını, korku ve panik yaratacak şekilde ateş etme eyleminin oluşmadığını kaydetti. Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nin verdiği kararın bozulması için Adalet Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığı ile davanın 'kanun yararına' bozulmasını istedi. Ancak Yargıtay Ceza Genel Kurulu bu istemi geri çevirdi.