Yargıtay: 'Neşter-2'de çete var

Yargıtay Başsavcılığı, 'Neşter-2 davası' olarak bilinen ve davaları etkilemeye yönelik girişimlerde bulunmaktan yargılanan sanıklarla ilgili verilen 'Çete yok' kararının bozulmasını istedi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yargıtay Başsavcılığı, 'Neşter-2 davası' olarak bilinen ve davaları etkilemeye yönelik girişimlerde bulunmaktan yargılanan sanıklarla ilgili verilen 'Çete yok' kararının bozulmasını istedi. Dönemin, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanvekili ile bir HSYK üyesinin hâkimler üzerinde manevi baskı kurduğu halde mahkemenin bunu dikkate almamasına tepki gösteren başsavcılık, sanıkların çete suçundan cezalandırılmasını talep etti.
Dönemin DGM Savcısı Ömer Süha Aldan, bazı kişilerin büyük ticari davaları etkilemek için baskı ve tehditte bulunduğunu belirleyince soruşturma başlatmıştı. Dönemin HSYK Başkanvekili Ergül Güryel'in oğlu avukat Cenk Güryel'in de aralarında bulunduğu 19 sanık gözaltına alınmış, DGM'de 'çıkar amaçlı suç örgütü kurmaktan' dava açılmış, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi 'Çete yok' diyerek beraat kararı vermişti.
Davanın temyiz incelemesi başladı. Yargıtay Savcısı İsmet Gökalp tebliğnamesini, dosyayı görüşecek 9. Ceza Dairesi'ne gönderdi. Tebliğnamede, sanıklar ve onlara yardım eden HSYK Başkanvekili Güryel'le üye Hüseyin Demirörs'ün Turkcell davasına bakan mahkeme üyelerine baskılarını gösteren izinli telefon dinleme kayıtlarına çok sayıda örnek verilerek, şöyle denildi:
"HSYK Başkanvekili ve üyelerinin doğrudan tehdit bir yana iş sahipleri ve takipçileri için hâkimlerden randevu alarak görüşme yapmalarının sağlanması ve hâkimlerin makama çağrılarak, ayrıca telefon edilerek talimat şeklinde rica ve istekte bulunması, bizatihi hâkimlere manevi baskıdır. Sanıklar bazı Yargıtay üyelerini devreye sokarak tehdit alanını genişletmiş, karar verecek bir mahkeme üyesinin eşini de tehdit etmiştir. Çıkar amaçlı suç örgütü oluşumlarının süreklilik, suç işlemek için düzenli ortaklık, yönetim ve dayanışma öğelerinin mevcut olduğu, tehdit ve baskı uyguladıkları ortadadır."
Başsavcılık, sanıklar Cenk Güryel, Haldun Erdavran, Galip Altıntaş ve Özgün Öztunç'un suç örgütü oluşturmaktan cezalandırılması, diğer sanıkların durumunun da yeniden değerlendirilmesini istedi.


    http://www.radikal.com.tr/7615887615880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.