Yargıtay: Okkan cinayeti Hizbullah işi

Mahkeme kararına bozma
DİYARBAKIR - Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan ile beş koruma polisin şehit edilmesi, altı polisin de yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıyla ilgili kararı oybirliğiyle bozan Yargıtay, “Suikast Hizbullah eylemidir” dedi.
Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Okkan suikastıyla ilgili yargılanan sanıklar Servet Yoldaş, Suat Çetin, Şener Dönük ve Veysi Şanlı’nın eyleme katılmadıkları sonucuna varmıştı. Kararda şöyle denilmişti:
“Eylem evrakından anlaşıldığı gibi bu suikastin son derece planlı, programlı ve en ince ayrıntısına kadar hesaplanarak profesyonelce gerçekleştirildiği görülmektedir. Dolayısıyla dosyamız sanıklarının beyan ettiği gibi bir kişinin gelip silah ve el bombası verip ‘Haydi eyleme gidiyoruz’ diyerek kişileri olay yerine götürmesi ve bu kişilerle bu tür eylemin gerçekleşmesi mahkememizce mümkün görülmemiştir. Çünkü Hizbullahçıların PKK’lılar gibi kırsala çıkarak askeri ve siyasi eğitim görmedikleri de düşünüldüğünde Veysi Şanlı gibi 18 yaşından küçük biriyle Şener Dönük ve Suat Çetin gibi başka hiçbir eyleme katılmamış kişilerin ilk defa böyle vahim nitelikteki bir eyleme katıldıklarını kabul etmek mümkün değildir. Bu nedenle sanıklar Servet Yoldaş, Suat Çetin, Veysi Şanlı ve Şener Dönük’ün Gaffar Okkan suikasti eyleminden sorumlu tutulmaları mahkememizce mümkün görülmemiştir.”
Yargıtay 9. Ceza Dairesi ise bu kararı bozdu. Bozma kararında dört sanığın yakalandıktan sonra elde edilen kanıtlara göre Okkan suikastine katıldıklarını gösterdiği belirtilerek şöyle denildi:
“Kaldıkları hücre evinde ele geçen silahlar, ekspertiz raporları, sanıkların savcı huzurunda yaptırılan yer gösterme tutanaklarındaki samimi anlatımları, bu sanıkların da eyleme katıldıkları, hukuki durumlarının bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiği gözetilmeden suç vasfında yanılgıya düşülerek hüküm tesis edilmiştir.” (dha)