@ismailsaymaz

Yargıtay: Ölümleri hukuki!

Yargıtay: Ölümleri hukuki!
Yargıtay: Ölümleri hukuki!
Hayata Dönüş Operasyonu'nun Çanakkale Cezaevi ayağında, bir askerin ve dört mahkumun ölümüne ilişkin karar Yargıtay tarafından bozuldu. Daire, "jandarmaların kanuni yetkiyi kullandıklarını, silah kullanmada hukuka uygunluk bulunduğu" için beraat ettirilmelerini istedi. Bozmadan sonraki ilk duruşma, 3 Mayıs'ta görülecek.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Hayata Dönüş Operasyonu’nun Çanakkale Cezaevi ayağında iddiaya göre jandarma er Mustafa Mutlu tutuklular tarafından açılan ateşle; Sultan Sarı, Fahri Sarı ve İlker Babacan jandarma kurşunu ve gaz fişeklerinin isabet etmesi sonucu ölmüş, Fidan Kalşen de kendini yakmıştı. Operasyonda 33 tutuklu yaralanmıştı. Olaylar sonrası Çanakkale Ağır Ceza Mahkemesi’nde 154 tutuklu ve hükümlü ile 563 jandarmaya dava açıldı. Jandarmalar üç tutukluyu, tutuklu ve hükümlüler ise bir eri öldürmek, Kalşen’i intihara azmettirmek, ruhsatsız patlayıcı imal edip bulundurmak ve cezaevi idaresine karşı silahlı isyan” ile suçlandı. 2008’de biten yargılama sonunda tutuklular hakkındaki dava zamanaşımından düştü. Jandarmalar ise “Bu suçları işlediklerine dair mahkûmiyetlerine yeter, kesin ve inandırıcı deliller elde edilemediği” için beraat etti.


Öldürmek, kanuni görevmiş


Yargıtay 9. Ceza Dairesi nihai kararını 12 Aralık 2012’de verdi. Bu kararda, F Tipi cezaevlerinin “hükümlünün yeniden suç işlemesini engelleyici etkenleri güçlendirmek, toplumu suça karşı korumak, hükümlünün sosyalleşmesini teşvik etmek ve cezaevlerinde yok olan devlet otoritesini tesis etmek amacıyla” hayata geçirildiği iddia edildi. Tutukluların “reforma” direndiği öne sürülürken, “Müdahalelere karşı cezaevini cephanelik haline getirip su borularından yapılmış bombalar, mutfak tüplerini kablolarla irtibatlandırarak patlayıcı haline getirilmiş tuzaklar, plastik enjektörlerin uç kısmına mermi çekirdeği konularak içine barut doldurmak suretiyle tek atımlık silah haline getirilmiş mekanizmalar, alev makinaları, molotofkokteylleri, tahta üzerine demir boru monte edilerek üretilmiş tüfek biçimindeki düzenekler imal ettikleri” savunuldu. Yedi silahın bulunduğu iddia edilen kararda, “ayaklanmayı bastırmak” üzere cezaevine operasyon yapıldığı kaydedilerek, “sanıkların slogan atarak barikat kurmaya başladıkları, Fidan’ın kimliği tespit edilmeyen bazı sanıkların teşvikiyle kendini yakarak öldürdüğü, jandarmalara ateş ettikleri” ve er Mutlu’nun öldürüldüğü iddia edildi. Sultan Sarı’nın göğsüne, İlker Babacan’ın başına “muhtemelen” göz yaşartıcı gaz bombalarının parçalarının çarpması sonucu, Fahri Sarı’nın ise silahla öldürüldüğü, 33 hükümlü de yaralandığı ifade edildi.

Kararda, “jandarmaların yasalardaki yetkiler çerçevesinde, AİHS’te belirtilen ölçüler içerisinde ‘bir isyanın yasaya uygun olarak bastırılması ve diğer hükümlülerinin yasadışı şiddete karşı korunmasının sağlanması’ amacına yönelik olarak, zorunlu olanı aşmayacak biçimde güç kullandıkları ve meşru müdafaanın koşullarının oluştuğu” belirtildi. Bu nedenle, “suçun sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmaması”ndan değil, “olayda hukuka uygunluk nedeninin bulunması” nedeniyle beraat kararı verilmesi istendi.
Çanakkale Davası’nı takip edep Avukat Gül Kireçkaya, yargılama sırasında operasyon görüntülerini içeren CD için ilkin “Bizde yok” dendiğini, üç yıl sonra otopsi görüntülerinin, ısrar üzerine “Teslim ol” çağrısına ilişkin kaydın gönderildiğini anlatıyor. Operasyonda kaç mermi ve gazın kullanıldığına dair bilginin verilmediğini kaydeden Kireçkaya, askerin öldürüldüğü iddia edilen silahların da mahkumlarca reddedildiğini söylüyor. Kireçkaya, “Davanın başından beri hiçbir delil toplanmamıştı. Bu kadar kötü bir karar beklemiyordum. Delil yetersizliğinden beraatin yetmemesi, ölümlerle dalga geçmektir. Bu planlı bir cinayettir. Yargıtay da ‘Bir tekme de benden’ demiş oldu” diye konuşuyor. Kireçkaya, jandarmalar beraat ederken, başkaca birçok görevliye dava bile açılmadığını ifade etti.


  http://www.radikal.com.tr/113017211301727

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  devlet öldürmez... - lastikordek

  devletin itlaf yetkisi anayasadan çıkartılmıştır. her ne olursa olsun devlet adam öldüremez. hele karşıdakinde silah yoksa hiç öldüremez. öldürenleri koruyan bir kanun maddesi de yoktur. meşru müdafaa hallerinde bile istisna değildir. burada yargıtayın bakış açısının yeni hegamonyaya göre bir pozizyonda olduğu görülüyor. bu yargı mensuplarının derhal görevden alınması gerekir. yargının bağımsızlığı, amacından saptığı yerde biter. yargı burada ölenler için adalet değil devlet mekanizmasının bulaştığı hukuksuzluğu örtbas etme telaşındadır. her ne kadar hukuk yorumları sübjektif olsa da uygulamada adaletin sağlanması esastır. türkiyede her ne kadar ceza almış olursa olsun cezaevindeki bir mahkumun öldürülmesi hem de devllet tarafından öldürülmesi doğalmış gibi gösteriliyor. beceriksiz siyasetçilerin elinde mevcut ceza yasaları tam bir kabusa dönüşüyor maalesef. hükümet bu güne kadar sayısız yargı reformu yaptığını iddia etti ama görünen tek şey kendi tabanının yargıdan izole edilmesiydi. başbakan kendisi söz konusu olunca bir gecede yasa çıkarttı ama diğer yargı mağdurları için kılını kıpırdatmadı. çünkü kendisi zaten yargılamayı bitirmiş ve insanları mahkum etmiş. fazıl sayın tırnağı olamayacak adamlar çıkıp bize özgürlük dersi veriyorlar.

  Yeminimi Bozduran Haber - antivürüs

  Yeminim vardı,radikal'e yorum yazmayacaktım :bu haberi okuyunca yüreğimdekiyanardağın patlamasına engel olamadım...KCK davasında hakkında idam istenen adam,son gelişmeler üzerine salıveriliyor;hem de sayın savcıların talebiüzerine...Gerekçe:Silahlı eylemler durmuş falan filan....Şimdi soruyorum:Bu insanları işledikleri suçtan mı tutukladın yoksa işleyecekleri suçtan mı?Hakkında idam isterken ne kadar adilsen salarken de o kadar adilsin(!) Tayyip emredecek,tutacaksın,emredecek salacaksın...sonra "yargı bağımsız"diyeceksin dahası bu haline rağmen benden "YARGI MENSUPLARINA SAYGI "bekleyeceksin...En amiane deyimle söylüyorum:.....

  bu nasıl - huseyi

  bence bazen hukuk yoktur hukukilik vardır buda öyle bir karardır

  Yasal mermi - bar_kar

  Merminin yasal olması ölümleri haklı kılamaz. Demokratik olarak kabul ettiğimiz ülkelerde tutuklu hakları genişletilirken, zaten elinde tutuklu tuttuğun insanları öldürmenin yasal olduğunu savunmak insanlık suçudur. Kabul edilemez

  haklı - sakar47

  batsın böyle zihniyet, batsın böyle adalet, çağdaş muasır medeniyete üniversitede hukuk okumuş böyle kişilerle mı gidilecek, adam öldürmenin hiç mi hiç haklılığı olur mu

  ceza evleri devletin koruması altıda olması gereken bir yerdir. - okkes cavus

  dört duvar arasında hiçbir olanağı olmayan insanları, isyanı bastırıyor diye silah kullanarak. ölümüne neden olan kişileri haklı göstermek, ne gerçek hukuk anlayışına nede insani deyerlere asla yakışmayan bir durumdur. butür yaklaşımlar devleti yanlış göstermenin resmidir......

  Devletin - anaximenes

  tasarlayarak gerçekleştirdiği bu katliamın 'hukuk'a uygun olduğu tescil edildiğine göre söz bitmiş demektir. Yenilerinin önünde bir engel olmadığının da ilanıdır bu. Siyasetiniz ne ise hukukunuz da odur. Sorun yok!.. demokrasi vitrini yeni aktörlerle boş kalmıyor nasıl olsa..