Yargıtay: Savcılar hedef gösterildi

Partileri soruşturmayla görevli savcı isimlerinin bir gazetede yer alması, Yargıtay tarafından 'hedef gösterme' olarak yorumlandı. Yargıtay, 'Gerekeği yapılacak' dedi

ANKARA - Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, bir gazetede siyasi partileri soruşturmakla görevli savcıların ad ve soyadları ile görevlendirildikleri siyasi partilerin yazılmasına sert tepki gösterirken, Ankara Barosu’ndan da Ergenekon operasyonun avukatlara uzanmasına isyan etti.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı basın bürosundan yapılan açıklamada, bir gazetede, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nda siyasi partileri soruşturma ile görevli Cumhuriyet savcılarının ad ve soyadlarının, görevlendirildikleri siyasi partilerin isimleri ile birlikte yazılmasıyla ‘hedef haline getirildikleri’ belirtildi.
Açıklamada, şöyle denildi:
“Yargıtay telefon rehberinde, siyasi partileri soruşturmakla görevli Cumhuriyet savcılarının ad ve soyadları belirtilmiş, soruşturmakla görevli oldukları siyasi partiler ise işin yoğunluğuna göre aşamalı bir şekilde değişmesi, siyasi güçlerin etkilerinden korunması, kişisel ve ailevi güvenliğin sağlanması yönlerinden açıklanmamıştır. Bu nedenle basın yoluyla hangi siyasi partinin soruşturmasında hangi Cumhuriyet savcısının görevde olduğu konularında varsayımlarla hareket edilmesi, yakıştırmalarda bulunulması ile basın özgürlüğünün sınırları dışına çıkılarak kamu görevlisinin şöhret ve hakları, kamu düzeni ve kamu güvenliği ihlal edilmiştir. Yasal yollardan gereği yapılacaktır.” (Radikal)