Yargıtay soruşturacak

Yargıyı etkilemeye yönelik suç örgütü kurma iddialarıyla başlatılan soruşturmanın Yargıtay ayağında bir aşama daha geçildi.

ANKARA - Yargıyı etkilemeye yönelik suç örgütü kurma iddialarıyla başlatılan soruşturmanın Yargıtay ayağında bir aşama daha geçildi. Yargıtay Başkanlar Kurulu, DGM dosyasına giren iddiaları ciddi buldu.
'Neşter-2' adıyla tanınan ve yargıya rüşvet iddialarını da içeren dosya ilk olarak dün Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu önüne getirildi. Dört daire başkanı ve dört de üyeden oluşan 1. Başkanlık Kurulu, Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya başkanlığında yaklaşık 2.5 saat süren bir toplantı yaptı. Toplantıda, ön inceleme yapmak üzere görevlendirilen raportör üyenin hazırladığı rapor değerlendirildi.
Kurul, iddiaları soruşturmaya değer ağırlıkta buldu, isimleri geçen üyelerle ilgili soruşturma kararı verdi. Kararı açıklayan başkan Özkaya hazırlık tahkikatını yürütmesi için ceza dairesi başkanlarından birinin soruşturmacı olarak görevlendirildiğini söyledi.
Özkaya, savcıların yetkisiyle donatılacak üyeye soruşturması için belli bir isim verilmediğini, dosyadaki kayıtlarda ismi öne çıkanların hepsinin soruşturulmasını istediklerini açıkladı. Özkaya, "Gerekli inceleme yapılacak. Kimlerin neyle ilgisi varsa, rapor verilecek. Her ismi geçen, her şey inceden inceye araştırılıp, soruşturulacak" dedi.