Yargıtay 'ucube' için 'eleştiri' dedi

Yargıtay 'ucube' için 'eleştiri' dedi
Yargıtay 'ucube' için 'eleştiri' dedi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kars'taki 'İnsanlık Anıtı'na 'Ucube' dediği için tazminat ödemesine ilişkin karar Yargıtay'dan döndü.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’ın, Kars’ta yıktırılan ‘İnsanlık Anıtı’ heykeline ‘Ucube’ dediği gerekçesi ile heykeltıraş Mehmet Aksoy’a 10 bin TL manevi tazminat ödemesine ilişkin mahkeme kararı oy çokluğuyla Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi’nce bozuldu.

‘ELEŞTİRİYE AÇIK OLUN’

Hürriyet gazetesinden Ayşegül Usta'nın haberine göre bozma kararında, Erdoğan’ın kullanmış olduğu ‘Ucube’ sözcüğünün genel bir eleştiri ve değerlendirmeye ilişkin bulunduğu ifade edildi. Bu açıklamaların davacının kişiliğine yönelik olmadığı, bu haliyle söylemlerin davacının kişiliğine yönelik bir saldırı oluşturmadığı ifade edildi. Kararda, “Sanatçıların ve siyasi kimliğe sahip kişilerin eleştirilere açık olması gerektiği gözetilerek istemin tümden reddine karar verilmesi gerekirken kısmen kabulü yerinde olmamış bu nedenle kararın bozulması gerekmiştir” denildi.

Mehmet Aksoy,  ‘İnsanlık Anıtı’ heykeli için ‘ucube’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında 100 bin TL’lik manevi tazminat davası açmıştı. İstanbul 3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi, Erdoğan’ın, heykeltıraş Aksoy’a 10 bin TL manevi tazminat ödemesine karar vermişti. Mahkeme, ‘ucube’ sözcüğünün olumsuz anlamına vurgu yapıldığını belirtmişti.

HAKARETTEN YARGILANACAK

3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 10 bin TL tazminat ödemesine hükmetmesinin ardından bir röportajında, “Haram parayı heykele yatırmam” diye konuşan Mehmet Aksoy, bu kez Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesi ile mahkemelik olmuştu. Aksoy, önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak. (Hürriyet)