Yargıtay üyesi Ersan Ülker'den sert veda: Hükümet yargıyı ele geçirdi

Yargıtay üyesi Ersan Ülker'den sert veda: Hükümet yargıyı ele geçirdi
Yargıtay üyesi Ersan Ülker'den sert veda: Hükümet yargıyı ele geçirdi
Eski Yargıtay Daire Başkanı Ersan Ülker emeklilik töreninde hükümeti, yargıya müdahale etmekle suçladı ve HSYK'nın tamamen yürütmenin eline geçtiğini söyledi.

 

Hürriyet'ten Oya Armutçu'nun haberine göre 2010'da Yargıtay'ın üye ve daire yapısının değişmesinin ardından sert tepki gösteren ve yeniden aday olmayıp daire değişikliği ile Yargıtay 1. Ceza Dairesi üyeliğine geçen veİlhan Cihaner'i yargılandığı Ergenekon davasından tahliye etmesiyle gündeme gelenErsan Ülker dün yaş haddinden emekliye ayrıldı.

 

Veda törenine Yargıtay Başkanı Ali Alkan ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil katılmadı. Ülker, onur belgesini Yargıtay 1. Başkan vekili Mahmut Bilgen'in elinden alırken, "Bu belgeyi törene gelmeyen sayın Başkan'ın geçerli mazereti olduğunu düşünerek kabul ediyorum" diye sitem etti. Başsavcı vekili Mehmet Ekmekçi de Başsavcı adına 11 yıl da savcılıkta çalışan Ülker'e hediye sundu.

HÜKÜMET YARGIYA MÜDAHALE ETTİ


Ülker konuşmasında, Hükümet'in önce yargıyı, 2010 referandumu ile yüksek yargıyı ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nu ele geçirerek, hakim ve savcıların tamamını yeniden atadığını ve 12 Eylül'ü aratmayan yeni bir yargı modeli yarattığını, AYM'nin etkin denetlemek bir yana neredeyse yasaları denetleyemez hale geldiğini öne sürdü. Ülkede yargı birliğinin bozulduğu eleştirisi de yapan Ülker özetle şunları söyledii:

MAHKEMELER HUKUK TERÖRÜ YARATIYOR


"Daha önce güvenlik unsuru gibi görülen bu mahkemeler şimdi ise terörle mücadele eden değil adeta hukuk terörü yaratan mahkeme kimliğine bürünmüştür, adil yargılamadan uzaklaşmışlardır. Uzman mahkeme diye kurulan bu mahkemelere adeta atanmakla uzmanlık gerçekleşmiş. DGM'lerden sonraki süreçte DGM'lerin yerine kurularak örgütlenen en son terör mahkemeleri de dahil olmak üzere bu her üç mahkeme yapıları ve uygulamalarına ülke genelinde bakıldığında artık bu mahkemelere neredeyse muhalefet şerhi yazacak bir yargıç dahi kalmamış tek tip bir yargı yaratılmıştır. Türkiye hukuk devleti ile bağdaşmayan ve bu çağa yakışmayan bu mahkemelerden bir an önce kurtulmalıdır.

ANAYASA MAHKEMESİ İKTİDAR GÖREVİNİ KALDIRMADI

İktidar partisi hakkında açılan kapatma davasında Anayasa Mahkemesi, demokratik ve laik cumhuriyete aykırılığın odağı olarak nitelendiği iktidar partisinin eylemlerini ağır bulmayarak, Hükümet görevini yürüten bu partiyi hazine yardımından yoksun bırakmamış laik ve demokratik cumhuriyet niteliğine aykırı demesine rağmen bu partinin iktidar görevini yürütmesinde aykırılık görmemiş, demokratik olmayan partiye demokratik hükümet, laik olmayan hükümete laik hükümet görevi yüklenmiştir. Sadece sandıkla demokrasinin olmayacağı 12 Eylül'de görülmesine rağmen şimdi üstelik Anayasa Mahkemesi kararıyla aynı tablo yaşanır olmuştur.
2010 değişikliğiyle neredeyse AYM varlık nedenini kaybetmek üzeredir. AYM Başkanı'nın bir konuşmasındaki 'evlenme vaadiyle kandırıldık' söylemi çok manidardır. AYM'nin yokluğu Türkiye'ye neleri yaşatmıştır. Türkiye artık aynı şeyleri yaşamamalıdır, yaşamayacaktır. O nedenle AYM'nin varlık nedenini gözetmesi gerekir.

SANDIK AK PARTİYİ AKLAMAYA YETMEZ

İktidar partisi AYM kararı aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmamıştır. RP kararı gözetildiğinde, Türkiye için RP kararında vurgulanan hususların çok daha fazlasını iktidar partisi hakkındaki kararda mevcut olduğu görülmektedir. İktidar partisi ben bu kimliğimi değiştirdim, bu kararı kaldırın diye AYM'ye de başvurmamıştır. Bu tabloda AYM kararında vurgulanan kimliği sürmekte, kararda sayılan ve gösterilen aynı eylemler tekrarlanmakta ve daha da artmakta, sandık süreci de o kimliğini aklamaya yetmemektedir. Aynen 1982 yılındaki halkoylamasının anayasayı demokratik kılmadığı gibi.

BEŞ DAKİKADA DOSYA BAKILIYOR

2010 yılı verilerine göre bir dosya 7 dakikada incelenirken, 20912 verilerine göre bir dosyaya ayrılan süre 5 dakikaya inmiştir. Bir dosyaya üstelik son aşama olan temyiz denetiminde ayrılan bu zaman dilimi gözetildiğinde Yargıtay'da nitelik mi artmış adil yargılanma ortamı sağlanmış çözülen ne olmuştur.

ADALET TANRIÇASINDAN KAÇMAYIN

Yargıtay'ımızın önünde ana kapıda adalet tanrıçası heykeli durmaktadır. Bu heykelin konulmasının amacı manevi yönden hukukun üstünlüğüne olan bağıda ayrıca sergilemektir. Ancak binada öyle bir konumlandırma yaratılmıştır ki, bu heykelin yanından neredeyse geçilmez olmuştur. Oysa adalete adalet tanrıçasına sahip çıkacak olan bizleriz. Maksatlı olmasa da adeta tavır alırcasına ortaya çıkan bu tablonun aksini yansıtmak için hepimizin bir davranış modeli olarak adalete sahip çıktığını göstermek için adalet tanrıçasından kaçmadan o kapıdan binaya girip çıkmamız gerektiğini de düşünüyorum.”


  http://www.radikal.com.tr/116361711636178

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yargı yoksa bir başkasının elinde miydi. - korel dolunay

  Hükümet yargıyı ele geçirdi demiş . Bir şeyin ele geçirilmesi için daha önceden başkalarının ele geçirmiş olması gerekir . Eskiden savaşlarda kaleler ele geçirilirdi ya onun gibi . Şimdi bu zata soruyorum . Kim daha önce sizi ele geçirmişti . Açıklayın , otobüslere doluşup toplu halde brifinglere filan giderken yargı kimin elindeydi . Hükümet yargıyı kimin elinden aldı .Çok kolay bir soru . Bunu açıkladığınız zaman sözlerinizin bir anlamı olur .

  hükümet yargıya müdahele etti/majhkemeler terör estiriyor - murad13

  oligarşik dar bürokrat militarist yapı ile seçilen HSYK da müdahele yok, 15 bin hakim ve savcının oyları ile seçilen HSYK hükümet güdümlü? AİHM in "etkili soruşturma yapamayan yargı" adil yargılama yapıyordu, militarismi yargılayan AİHM den övgü alan mahkemeler terör estiriyor? Oligarşinin seçtiği 20 yılda 20 parti kapatan AYM demokratik, evrensel hukuk uygulayan AYM "yok" hükmünde, hukuğa demokrasiye; sandık, evrensel hukuk kuralları yön vermez, dar bakışlı ülkenin çoğunluğunu "bölücü ve gerici" diye dışlayan görüş ve oligarşi yön verir. beyler artık deniz bitti kara göründü başka kapıya

  YARGI DA YÜRÜTMENİN EMRİ ALTINDA OLUNCA - c. uyan

  Buna benzer eleştirileri hep duyardık ama ben pek inanmazdım. Ergenekoncu CHP ve MHP iddialarıdır der geçerdim. Şimdi ise işin tam içerisindeki bir Yargıç tarafından bunun açıklanması, o iddiaları tam perçinledi. Yani bu ülke 70 yıl önceki yargı sistemine, dolayısıyla diktatörlüğe goğru yuvarlanıp gitti.

  Yargıtay üyesi Ersan ülker hk. - runekson

  önce anayasa mahkemesi başkanı daha sonra ersan ülkerin yargının içinde bulunduğu durum hakkında feveranları hafife alınacak yabana atılacak tavırlar olmadığını,üzerinde ciddiyetle düşünülüp çalışma yapılması gerektiğini düşünüyoruz.

  Kurtuluşun reçetesi - efemustafa

  “Bir memlekette, namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur” Bu iktidarın en önemli görevi yukarıdaki özdeyişi seslendiren rahmetli İsmet İnönü ye saldırmaktan ibarettir. Acaba rahmetlinin söylediği bu sözler iktidardakileri rahatsız mı etmektedir?

  ne olur geçerse.. - lastikordek

  anayasal olarak erkler ayrıdır. ve birbirlerinin alanına giremezler. peki girerse ne olur? anayasa mahkemesi kendiliğinden harekete geçer ve iktidar partisini kapatır. peki anayasa mahkemesi de iktidarın müdahale alanına girerse ne olur? türkiye gibi olur. yani şu an ki halimiz. ondan da önemlisi TBMM nin By-Pass edilmesidir ki o daha önemli. yasama görevinin meclisten alınıp başbakana verilmesi anlamına gelir ki en önemli kapatma sebebidir. 2008 yılında denenmişti ama haşim kılıç sayesinde başarılamadı. o öz güven ile referandumda HSYK nın yapısını değiştirerek yargıyı tamamen etkileri altına aldılar. meclisteki oylamalar göstermelik olarak yapılıyor. fiili olarak şu an türkiye dikta rejimiyle yönetiliyor. medyanın denetleme ve haber yapma özgürlüğü de elinden alındığı için diledikleri şekilde at oynatıyorlar. sayıştay raporlarının meclise sunulmaması da bir kapatma konusu ama kime anlatacaksın derdini. ülkenin yarısı bidon kafalı...

  HÜKÜMET ŞİDDET YANLISI OLURSA - pispor

  yasama ve yürütmede hukuk terörü yaratır zaten öyle olmasaydı hükümet yeni anayasayı rafa kaldırmazdı düşünün 1980 askeri anayasası ile hükümet ülkeyi yönetmeye çalışıyor