Yargıtay üyesi Güryel'e 'görevden çekil' daveti

Yargıtay Yüksek Disiplin Kurulu, 'Neşter Operasyonu' kapsamında Yargıtay üyesi Ergül Güryel'i 'görevden çekilmeye davet' etti, Hüseyin Demirörs'ü uyardı.

Yargıtay Yüksek Disiplin Kurulu, 'Neşter Operasyonu' kapsamında Yargıtay üyesi Ergül Güryel'i 'görevden çekilmeye davet' etti, diğer üye Hüseyin Demirörs'ün ise 'uyarılmasına' karar verdi.
Yargıtay Yüksek Disiplin Kurulu'nun, Yargıtay Başkanvekili Mater Kaban başkanlığında yaklaşık altı saat süren toplantısından sonra kısa bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:
"Yargıtay üyeleri Sayın M. Ergül Güryel ile Sayın Hüseyin Demirörs haklarında yapılan disiplin soruşturmaları sonunda, Yargıtay Yüksek Disiplin Kurulu'nca, Yargıtay Kanunu'nun 43 ve iç yönetmeliğin 49. maddeleri uyarınca, Ergül Güryel'in 'görevden çekilmeye davet', Hüseyin Demirörs için ise 'uyarma' disiplin cezası ile cezalandırılmalarına oyçokluğu ile ve itirazı kabil olmak üzere 8 Ekim 2004 tarihinde karar verilmiştir."
Yargıtay Yüksek Disiplin Kurulu, Güryel için 'görevden çekilmeye davet' kararını 7'ye karşı 10, diğer üye Hüseyin Demirörs hakkındaki 'uyarma' cezasını ise 8'e karşı 9 üyenin oyuyla verdi. Güryel, kararın ardından gazetecilerin sorusu üzerine, itiraz hakkını kullanacağını söyledi.