Yargıtay: 'Yaşını bilmiyordum' savunması geçersiz

Yargıtay: 'Yaşını bilmiyordum' savunması geçersiz
Yargıtay: 'Yaşını bilmiyordum' savunması geçersiz
Yargıtay Ceza Genel Kurulu, çocuk gelin ve N.Ç gibi tecavüz davaları açısında örnek bir karar imza attı. Kurul, beraber oldukları "çocuk yaştaki kızların yaşlarını küçük olduğu bilmiyorduk" şeklindeki sanık savunmalarına itibar edilmeyeceğine karar verdi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / ArşiviANKARA - İstanbul ’da yaşayan Canan A, 15 yaşından küçük olmasına rağmen, kaçarak Abidin D, ile evlendi. Birlikte yaşamaya başlayan çift 2009 yılında ise resmi nikah kıydı ve çiftin bir tane çocukları oldu. Canan’ın yaşının küçük olduğu halde evlilik yaptığının ortaya çıkması üzerine koca Abdidin D, hakkında “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarında dava açıldı. Davaya bakan Kadıköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık kocaya toplamda 8 yıl hapis cezası verdi.

YAŞI BÜYÜK SANIYORDUM

Kararın temyiz incelemesi Yargıtay 14. Ceza Dairesi tarafından gerçekleştirildi. Daire, sanık kocanın duruşmalarda suç tarihinde “mağdurenin yaşının büyük olduğunu zannettiği” yönünde ifadeler verdiğine dikkat çekti. Daire, yaptığı inceleme sonucunda yerel mahkemenin karanını bozdu. Gerekçe olarak, sanığın mağdurenin yaşı konusunda hataya düşmesinin mümkün olup olmadığının araştırılması gerektiği, TCK’nın 30. Maddesinde tanımlanan “hata hükümlerin” yönünde hata halinin mevcut olup olmadığı araştırmadan verilen kararın hukuki olmayacağına karar verdi.

BİLMEMESİ MÜMKÜN DEĞİL


Daire kararına Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. Başsavcılık, bu dava “hata hükümlerinin” uygulanmayacığına, sanığın birlikte olduğu küçük kızının küçük olduğunu bilmemesinin mümkün olmadığına dikkat çekti. Başsavcılık itirazında, N.Ç davası gibi davalara isim vermeden atıf yaparak, şunları belirtti: “Bu uygulama, cinsel saldırı veya çocukların cinsel istismarı suçunu cebir veya tehdit ile gerçekleştiren sanıklar açısından da uygulanabilirliği düşünüldüğünde, bu nitelikteki suçları işleyenlerin daha az ceza almaları veya eylemlerini şikayete bağlı suça dönüşme ihtimali karşısında adaletsiz ve kamu vicdanını zedeleyen kararların verilmesini yolunu açabileceği düşünülmektedir.”

HATA SAYILAMAZ


Başsavcılığın itirazı üzerine dava dosyası Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun gündemine geldi. Kurul, başsavcılığın itirazını kabul etti. Böylece kamuoyunda küçük gelin veya N.Ç davaları gibi tecavüz davalarında sanıkların, ‘mağdurelerin yaşını büyük sanıyorduk’, şeklindeki savunmalarının dikkate alınmayacağını kayıt altına almış oldu.