Yargıtay'a göre 'tahrik' TCK'ya göre 'tecavüz'

Yargının kadın kararı korkuttu

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası'nda kadınlar Yargıtay'ın, ilişki teklifi reddedilen kocaya cinayette 'tahrik' indirimi uygulamasına öfkeli: "Korkunç ve ürkütücü, ayrımcılığı ortaya koyuyor."

İSTANBUL - Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nin seks teklifi eşi tarafından reddedilen kocanın işlediği cinayette 'tahrik' indirimi istemesine tepki yağdı. Yeni Türk Ceza Kanunu hazırlanırken, kadın örgütleri kadınlar lehine bazı maddelerin yasada yer almasını sağlamıştı. Bunlardan biri de 'evlilik içi tecavüz'dü. 2004'te yasalaşan yeni TCK'nın 102. maddesi 'cinsel saldırı' suçunu düzenleniyor. Bu suç eş tarafından işlenirse, şikâyete bağlı olarak soruşturabiliyor. Bu maddeyle ilgili ilk dava da geçen temmuzda sonuçlanmıştı. Antalya'da, karısına tecavüz ettiği saptanan A.A., 10 yıl ceza aldı. Ancak Yargıtay'ın seks isteğini kabul etmeyen eşini öldüren kocaya indirim istemesi şaşkınlık yarattı.
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Süheyl Donay: Haksız tahrik indirimi için, kişinin suça tahrik edilmesi ve bu tahrikin haksız olması gerekiyor. Bu olayda kadının eylemi haksız değil, kadının haksız olduğu bir durumu yok. Kadınların cinsel özgürlüğü kocalarına karşı da mevcut olduğuna ve bu konuda ret hakları da olduğuna göre kocaya verilen cezanın indirime tabi olmasını doğru bulmuyorum. Çünkü kadınların da cinsel özgürlüğü var. Yargıtay, mahkemeden delilleri tekrar değerlendirmesini isteyebilirdi.
CHP Adana Milletvekili Gaye Erbatur: Yeni TCK'ya göre evlilik içi tecavüz şikayete bağlı bir suç. Kadın istemediğinde, erkek zorlarsa bu evlilik içi tecavüz oluyor. Yargıtay'daki hâkimler olayı yanlış yorumlamış. İlgili ceza maddesi görmezden gelinmiş.
Kadının İnsan Hakları Vakfı Koordinatörü Liz Erçelik Amado: Çok üzücü ve korkutucu bir karar. Ayrımcılığı gösteriyor. Yasalara göre kadın veya erkek isteği dışında ilişkiye zorlanamaz. Toplumun yanı sıra yargının da duyarlılığını artırmamız gerek.